Türkmenistan ekonomisinde özel sektörün önemi

Türkmenistan’da son yıllarda ülke ekonomisin istikrarlı büyümesi için geniş kapsamlı reform çalışmalarını güçlendirmektedir. Ülkede devlet-özel sektör işbirliği oluşturularak, devletin desteğiyle özel sektör önemli ölçüde büyüdü. Halihazırda, Türkmenistan ekonomisinde özel sektörün payı yüzde 65,4 oranına ulaştı.

2008 yılında kurulan Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği 2020 yılına geldiğine büyük bir mesafe kat etti. Bu birliğin himayesinde faaliyet gösteren firmalar, inşaattan ticarete, tarımdan sanayiye kadar pek çok alanda faaliyet göstermektedir. Ülkede ulusal ekonominin güçlendirilmesi ve ihracat kaynaklı ürün üretim yelpazesinin arttırılması için yurtdışından getirilmekte olan ürünlerin azaltılması ve bunun yerini dolduracak ürün üretim tesislerinin kurulması hedeflendi.

 Bu hedef doğrultusunda Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından önemli çalışmalar yapıldı. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin Rysgal gazetesinin 6 Ocak 2020 tarihli sayısında Türkmenistan ekonomisinde özel sektörün önemine yönelik haber yayınlanmıştır. Bu haberde, ülke ekonomisindeki büyümenin yüzde 6,3 oranında tutulması ve son dönemde devlet-özel sektör işbirliğinin sayesinde yurtdışına ihracatın arttığı, ithalatın azaldığı belirtilmektedir. 2019 yılı itibariyle Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği işletmeleri tarafından sanayi üretiminde yüzde 16,3, tarım ve gıda ürünleri üretiminde yüzde 16,4 oranında büyüme yaşandığı belirtildi.

2019 yılında Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye firmalar tarafından 15 milyon dolar tutarında 15 bin ton domates ihracatını gerçekleştirdi. Ayrıca yurtdışına 7,5 bin ton soğan ihracatı yapıldı. Bu alandaki ihracat 2018 yılı ile kıyaslandığında 2 katına çıktı.

Rastgele Haberler

Dılı bolmaýan Laldyr, emma Lalyň hem Dılı Bardyr

Ocak 10, 2020 - 2:17 AM
Dilsiz hiç zat ýokdur. Durmuş, ýaşaýyş diliň esasynda gurlandyr. Ylymy-da, medeniyeti-de, sungaty-da dilsiz göz öňüne getirip bolmaýar. Dil bilen baglanyşygy, gatnaşygy bolmaýan ylym-da ýokdur. Galyberse-de, dilimiz bütin ylymlar bilen özara arabaglanyşykdadyr. Matematikaçylar özüniň dilini güýjini simwollardan, sifrlerden,
Daha fazla oku

Türkmenistan’da 2020 yılının ilk uluslararası konferansı: 12 anlaşma imzalandı

Ocak 14, 2020 - 12:47 PM
Türkmenistan 2020 yılında 12 Aralık 1995 yılında Birleşmiş Milletler tarafından onaylanan Daimi Tarafsızlık statüsünün 25.yıldönümünü kutlamaktadır. Türkmenistan’ın Tarafsızlığının 25.yıldönümü dolayısıyla Aşkabat’ta “Türkmenistan ve uluslararası kuruluşlar: barış ve kalkınma için işbirliği” konulu uluslararası konferans gerçekleştirildi. 2020 yılında ülke genelinde ve yurtdışında buna benzer birçok organizasyonların yapılması planlanmaktadır.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *