Rus şirketi, Türkmenistan'a TAPI gaz boru hattı için boru sevkiyatını tamamladı

Rusya’nın Çelyabinsk Metalürji Fabrikası (ChTPZ), TAPİ gaz boru hattının (Türkmenistan - Afganistan - Pakistan - Hindistan) yapımı için 150 bin tondan fazla boru teslimiyetini gerçekleştirildi. Bu konuyla ilgili açıklama, Rus şirketinin resmi internet sitesinde yer aldı.

Sözleşme çerçevesinde borular, Türkmenistan’ın Türkmengaz Devlet Kurumu’na teslim edildi. 1470 mm çapında ve X70 mukavemetli çelikten ve dış korozyon önleyici kaplamaya sahip borular, Türkmenistan'daki TAPI gaz boru hattının inşası için üretilmiştir.  Çelyabinsk Metalürji Fabrikası, Türkmenistan’ın bu konuda açtığı ihalenin tüm aşamalarından geçen ve 94 teklif veren arasında en iyi teslimat koşullarını sunan tek Rus şirketi oldu.

Buna ek olarak, projenin uygulanması, Rus Sberbank bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Türkmenistan Dış Ekonomik İşler Devlet Bankası arasında 200 milyon dolardan fazla ödeme, İslami finansal araçlar kullanılarak gerçekleştirildi.

Rus şirketi ticaret müdürü Denis Prihodko konuyla ilgili açıklamasında, Çelyabinsk Metalürji Fabrikasının uluslararası boru temin etme ihalelerine düzenli olarak katıldığını, şirketin TAPİ boru hattı siparişiyle başa çıkarak, müşterinin ürün kalitesi ve teslimat süreleri için yüksek gereksinimlerini karşıladığını belirtti. Rus şirket yetkilisi, son yıllarda BDT ülkeleri çerçevesinde Türkmenistan'a en büyük boru sevkiyatının yapıldığını ve bu pazarda başarılı bir işbirliği yapmak istediklerini kaydetti.

TAPİ, 1814 km uzunluğunda ve yılda yaklaşık 33 milyar metreküp gaz sevketme kapasitesine sahip doğalgaz boru hattıdır. Proje, Türkmenistan'dan Afganistan, Pakistan ve Hindistan'a doğal gaz tedarikine imkan sağlayacak.

Rastgele Haberler

Türkmenistan'da maaşlara yüzde 10 zam

Ocak 6, 2020 - 6:15 PM
Türkmenistan’da son yıllarda 1 Ocka itibariyle memur ve emekli maaşlarına, yardım paralarına ve öğrenci burslarına yüzde 10 zam yapılmaktadır. Bu sene de ilk olarak bu zam emekli maaşlarına yansıdı. Emekli vatandaşlar yüzde 10 zam ile emekli maaşlarını aldılar.
Daha fazla oku

Türkmenistan 2020 yılına havai fişekler ile girdi

Ocak 1, 2020 - 11:01 AM
Türkmenistan genelinde Yeni yıl bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Kutlamaların merkezi başkent Aşkabat’taki Alem Kültür ve Eğlence Merkezi oldu. Bu merkezde Orta Asya’nın ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun dev cam ağacı dikildi. 40 metre yüksekliğindeki cam ağacı Yılbaşı etkinliklerinin yapıldığı yer oldu.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *