Türkmenistan ve Azerbaycan, fiber optik kablo ile bağlanacak

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta gerçekleştirilen Türkmentel-2019 Haberleş Fuarı önemli bir anlaşmanın imzalanması ile sona erdi. Türkmenistan Hükümeti ile Azerbaycan Hükümeti arasında Hazar Denizi’nin altından fiber optik kablo döşenmesine yönelik anlaşmaya imza atıldı.

Bu projenin uygulanması, Türkmenbaşı ve Siazan şehirlerini birbirine bağlayacak ve Asya ile Avrupa arasındaki telekomünikasyon transit rotalarını iyileştirme ortaklığını güçlendirecek. İstatistiklere göre, Asya'nın nüfusu 4 milyarı aştı, Avrupa'da 990 milyondan fazla insan yaşıyor. Kıtalar arasında bilgi alışverişine olan ihtiyaç, internet trafiğinin saniyede 200-400 gigabit miktarında saniyede 4-5 TB'a yükselmesine neden olacaktır.

Türkmentelekon elektrik haberleşme şirketi ile AzerTelecom şirketi arasında sözkonusu fiber optik kablo inşasına yönelik ortak çalışma yapılacak. Buna Japonya’da büyük ilgi göstermektedir. Türkmen heyetinin Japonya ziyaretinde bu ülkenin İçişleri ve Haberleşme Bakanı Masatoşi İşida Türkmenistan ile Azerbaycan arasında bir sualtı fiber optik kablo döşenmesine yardımcı olma isteğini dile getirmişti.

Halihazırda Türkmenistan, başlıca fiber-optik iletişim hatlarının beş uluslararası kavşağına sahiptir - Aşkabat-Bajigiran (İran), Serhetabat-Herat (Afganistan), İmamnazar-Akina (Afganistan), Türkmenabat-Buhara (Özbekistan) ve Garabogaz-Fetisov (Kazakistan).

Rastgele Haberler

Romanya’nın AB Dönem Başkanlığı’nda Orta Asya önemi

Ocak 28, 2019 - 3:52 PM
1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı'nı ilk defa üslenen Romanya, dönem başkanlığı döneminde AB-Orta Asya ülkeleri ilişkileri yeni bir ivme kazanacak. 15-16 Nisan 2019 tarihinde Bükreş’te Avrupa ile Asya arasındaki bağlantının güçlendirilmesi amacıyla Orta Asya için Yüksek Düzeyli Konferans düzenlenecek.
Daha fazla oku

Turkmenistan hosts X International Gas congress

Mayıs 23, 2019 - 12:02 AM
X Turkmenistan International Gas Congress (TGC 2019) has started work in Avaza National tourist zone. Big specialized forum, which is to give new impulse to international cooperation in energy sphere, was organized by the State Concern Türkmengaz.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *