Türkmen Lider, Özbekistan Bilimler Akademisi Fahri Akademisyeni oldu

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a Özbekistan temasları kapsamında bu ülkenin Bilimler Akademisi Fahri Akademisyeni unvanı verildi.

Taşkent’teki Kuksaroy devlet köşkünde düzenlenen törende, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in katılımıyla Türkmen Lideri’ne bu anlamlı ödül takdim edildi. Özbekistan Bilimler Akademisi Başkanı Behzod Yuldaşev Türkmen Lideri’nin bu anlamlı ödüle layık görüldüğünü kaydetti.

Türkmen Lider, onursal unvanın verildiği için teşekkürlerini belirtti. Devlet Başkanı bu ödülü Türkmenistan'a saygı, ülkemizin bilim ve eğitim alanındaki kazanımlarının tanınması ve iki ülke halkları arasındaki dostluk ve büyüyen bağların kanıtı olarak kabul ettiğini kaydetti.

Devlet Başkanı katılımcılara hitap ederek, Türkmenistan’ın ekonomik büyümesi, petrolgaz, ulaştırma ve diğer sektörlerdeki büyük projeleri hakkında bilgi verdi. Özbekistan Devlet Başkanı’nın Mart 2017’de Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaret ile iki ülke arasındaki işbirliğinin stratejik boyuta taşındığını belirten Türkmen Lider, iki ülke münasebetlerin pek çok alanda geliştiğini kaydetti.

Tören kapsamında Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Özbek diline tercüme edilen kitaplarının sergisi gerçekleştirildi.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *