Türkmenistan Devlet Başkanı, Özbekistan’da

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Orta Asya Devlet Başkanları’nın 2.İstişare Toplantısına katılmak üzere Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e geldi.

2 günlük çalışma ziyaretiyle Özbekistan’a gelen Türkmen Lider, İslam Kerimov uluslararası havaalanında Özbekistan Ba,bakanı Abdulla Aripov ve diğer yetkililer karşıladı.

Havaalanından Türkmen Lider, Özbekistan’ın devlet Kuksaray köşküne geçti. Burada Türkmenistan Devlet Başkanı ile Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev arasında görüşmeler yapıldı.

Görüşmde, Türkmenistan ile Özbekistan arasındaki siyasi, ticari, ekonomik, kültürel alanlardaki münasebetleri ele alındı. Bakanlıklar ve kurumlar düzeyinde yürütülen siyasi istişareler ve temasların ülkeler arasındaki münasebetlerin sağlam temelde gelişmesine imkan sağladığı ifade edildi.

Türkmen-Özbek Ticaret, Ekonomik, Bilimsel, Teknik ve Kültürel İşbirliği Ortak Komisyonu’nun verimli çalıştığı kaydedildi. Bu komisyon son toplantısının 23 Kasım 2019 tarihinde Aşkabat’ta yapıldığı belirtildi.

İki ülke Liderleri, Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması sürecine siyasi destek sağlamak, bu bağlamda BM ve diğer uluslararası platformlarda çalışmaların yürütülmesi konusunda hazır olduklarını ifade ettiler.

Türkmenistan ile Özbekistan ticari ve ekonomik işbirliğinin stratejik alanı enerji sektörü olarak gösterildi. Bu alanda, 2009 yılında hizmete açılan ve Özbekistan topraklarından da geçen Türkmenistan-Çin boru hattı örnek gösterildi. Şimdi sözkonusu boru hattının yıllık 25 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Kırgızistan-Çin hattının inşasının gündemde olduğu ifade edildi.

Ayrıca, Türkmenistan ile Özbekistan arasındaki ulaştırma sektöründeki işbirliği ele alındı. Türkmen tarafı, Gürcistan, Türkiye, Romanya ve diğer devletlerin Karadeniz limanlarına erişimi olan Özbekistan-Türkmenistan-Hazar Denizi-Güney Kafkasya ulaşım koridoru konusunda ortak çalışmalara hazır olduğu belirtildi.

Karasal taşımacılık akışlarının çeşitlendirilmesi bağlamında, Türkmenistan ve Özbekistan Orta Asya - Çin güzergahında demiryolu iletişimi olanaklarını değerlendirmeye hazır olduğu kaydedildi.

Taraflar su konularına değindi ve bu bağlamda bölge ülkelerinin çıkarları doğrultusunda çalışmaların yapılması konusunda hem fikir kaldılar.

Görüşmelerde, ticari hacimlerin arttırılması, iki ülke iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla tarım, tekstil, doğalgaz işleme, inşaat, karayolu ve demiryolu inşası gibi ortak projelerin hayata geçirilmesine yönelik potansiyel değerlendirildi.

Görüşmede, bu sene Ağustos ayında Türkmenistan’da düzenlenen Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nda Orta Asya ülkelerinin Hazar’ın kıyısının altyapısını kullanarak, Avrupa, Rusya ve diğer pazarlara ihracatını arttırma yönündeki teklifler değerlendirildi. Türkmen tarafı, Özbek tarafının bu teklifini değerlendirmeye hazır olduğunu teyit etti.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *