Bakanlar Kurulu toplandı: Devlet bütçesi projesi, İT gelişimi, bayramlar için hazırlıklar görüşüldü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, telekonferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, 2020 devlet bütçesi, enformasyon teknoloji gelişmeleri, ulusal bayramlara hazırlıklar ele alındı.

2020 DEVLET BÜTÇESİ TASLAĞI SUNULDU

Maliye ve finanstan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, 2020 devlet bütçesi taslağı hakkında bilgi verdi. Sözkonusu bütçe taslağında 2019-2025 sosyo-ekonomik kalkınma programı ve 2019-2025 dijital ekonomi programı öncelikli alanlarına önem verildi.

2020 yılı için devlet bütçesinde sosyal alanlara önemli miktarda kaynak ayrılacağı, aynı zamanda memur maaşları, emekli maaşları, devlet yardım paraları ve öğrenci burslarına yapılacak zamlar da eklendi.

Türkmen Lider, devlet bütçesinin her şeyden önce, ulusal ekonominin istikrarlı büyüme oranlarını, endüstrilerinin sanayileşmesini, büyük yatırım projelerini hayata geçirmeyi, tüm alanlarda yaygın olarak bilim ve teknoloji kazanımlarını benimsemeyi ve istikrarlı bir artışı sürdürmeyi amaçlaması gerektiğini belirtti.

Sözkonusu bütçe taslağı Türkmenistan Meclisi’nde görüşülecek. 30 Kasım tarihinde Türkmenistan Meclisi’nin 6.dönem milletvekillerinin 8.toplantısı yapılacak. Bu toplantıda devlet bütçesi değerlendirilecek.

TARAFSIZLIĞIN 25.YILI KUTLAMALARI

İnşaat ve elektrik enerji sektöründen sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarımurat Purçekov, 2020 yılında kutlanacak Türkmenistan Tarafsızlığının 25.yıldönümü için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Gelecek sene ülkede bu bayram dolayısıyla 83 çeşitli tesis hizmete açılacak. Ülke genelinde Türkmenistan Tarafsızlığının 25.yıldönümü önemli etkinlikler ile kutlanacak.

BİLGİ MERKEZİ KURULACAK

Sanayi ve haberleşme sektörlerinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bayram Övezov, 2019-2025 için sosyo-ekonomik kalkınma programı ve 2019-2025 Türkmenistan’da dijital ekonominin gelişimi programının uygulanmasına yönelik bilgi verdi. Bu programların hayata geçirilmesi için Sanayi ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Türkmeniletişim Ajansı bünyesinde elektronik servislerin listesinin genişletilmesi, internet’in gelişimi, Türkmenistan bilgi merkezinin kurulması öngörülmektedir. Bunun için sektörel bir komisyon kuruldu.

Türkmeniletişim Ajansı ile Telekomünikasyon ve Bilişim Enstitüsü ortaklaşa bilgi teknolojisi platformu açacak. Bu platform, kamu kurum uzmanlarına ve öğrencilere enformasyon teknolojisi alanında bilgi almaya imkan sunacak.

BİLİM ALANINDA DİJİTAL SİSTEM

Eğitim, sağlık ve spordan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov, Türkmenistan'daki bilim alanının dijital sisteme geçişi için hazırlanan taslak program hakkında bilgi verdi. Önerilen belge, 2019-2025 yılları için ülkenin sosyo-ekonomik kalkınma Programı ve 2019-2025 Türkmenistan’da dijital ekonominin geliştirilmesine yönelik Konsepte göre hazırlandı.

Programın temel amaçları: dijital teknolojilerin kullanımı yoluyla bilimsel, teknik ve yenilikçi faaliyetlerin verimliliğini artırmak, ayrıca araştırma ve geliştirmenin ekonomik karlılığını artırmak, bu alanda uluslararası işbirliğini güçlendirmekten ibarettir.

AGİT İLE İŞBİRLİĞİ GÜÇLENDİRİLECEK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 2020 yılında Aşkabat'taki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Merkezi ile işbirliği konusunda uygulanacak etkinlikler için hazırlanmakta olan plan hakkında bilgilendirdi.

Türkmenistan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile yakın işbirliği içerisindedir. 1999 yılından beri Aşkabat'taki AGİT Merkezi sürekli olarak faaliyet gösteriyor. İkili ortaklığın çerçevesinde birkaç ortak proje uygulanmıştır.

Siyasi, ekonomik ve insani alanlardaki işbirliğinin arttırılması amacıyla gelecek yıl için bir ön proje planı hazırlanmıştır. Güvenlik alanını güçlendirmek, günümüzün tehditleri ve zorluklarıyla mücadele etmek, ekonomiyi çeşitlendirmek, enerji verimliliği, iklim değişikliği, aynı zamanda bilim ve eğitim, medya ve hukuk alanındaki işbirliğini geliştirmek gibi öncelikli alanlarda işbirliği yapılması öngörülmektedir.

Bu yıl 5-6 Aralık tarihlerinde, Slovakya’nin başkenti Bratislava’da AGİT’e üye ülkelerin bakanlar düzeyinde bir toplantısının yapılması planlanıyor. Bu toplantı öncesinde bu Planın hazırlanması planlanmaktadır.

KAMU HİZMETLERİ İÇİN ARAÇ ALINACAK

Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu toplantısında Aşkabat şehrindeki kamu hizmetlerinin üst düzeyde yapılması için özel belediye araçları, yedek parça, özel tank ve konteyner alımı için İsviçre’nin ITS Investment & Trading Services AG şirketi ile bir sözleşme yapılmasına izin veren Kararnameyi imzaladı.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’dan Tokyo Olimpiyatları’na iddialı hazırlık

Mart 12, 2019 - 10:59 PM
Türkmenistan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları hazırlıklarını hızlandırdı. Ulusal Spor ve Turizm Enstitüsü’nde 32. Yaz Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, kamu kurum yetkilileri, Ulusal Spor ve Turizm Enstitüsü öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.
Daha fazla oku

Türkmen Lider, Ashgabat-city projesiyle tanıştı

Temmuz 27, 2019 - 8:03 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başta olmak üzere ülkenin Bakanlar Kurulu üyeleri 15 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında tatile çıktı. Bu dönemde ülke yetkilileri çeşitli kaplıcalarda ve dinlenme tesislerinde tatil yapmaktadırlar.
Daha fazla oku

Большие черные дыры на небольших галактик

Mayıs 28, 2019 - 9:00 PM
Ученые обнаружили десятки кандидатов в массивные черные дыры в небольших, карликовых галактиках. Причем, что удивительно, некоторые из этих потенциальных черных дыр находятся не в центре, как можно было бы предположить, а на периферии.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *