Türkmenistan-Bahreyn İş Forumu düzenlendi

Bahreyn’in başkenti Manama kentinde Türkmenistan-Bahreyn İş Forumu düzenlendi. Sözkonusu forum, Türkmenistan ile Bahreyn arasındaki ticareti ve yatırımı canlandırmak ve iş dünyası temsilcilerine iş ve ortaklık fırsatlarını sunmak amacıyla gerçekleştirildi.

Bahreyn basınında yer alan haberlere göre, Bahreyn Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın katılımıyla gerçekleşen forum, Diplomat Radisson Blu otelinde yapıldı.

Forumun açılışında konuşan Bahreyn Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sameer Nass, her iki dost ülkenin liderlerinin Bahreyn ve Türkmenistan arasındaki işbirliğini, ticaret, ortaklık ve yatırımı teşvik etmek için attığı adımların önemine değindi. Ayrıca, Bahreyn Ticaret ve Sanayi Odası olarak yerel işletmelerin büyümesini ve genişlemesini destekleme ve Türkmenistan gibi yeni ve kazançlı pazarlara girmeye teşvik etme konusundaki istekli olduklarını ifade etti. Sameer Nass, Bahreyn ve Türkmenistan arasındaki artan ilişkiden gurur duyduğunu belirtti ve ekonomik işbirliği ve ticari ilişkilerin canlılığı üzerindeki etkisine duyduğu güveni dile getirdi.

Forumda ayrıca, yerel işletme sahiplerinin Türkmen meslektaşları ile tanıştığı ve iş fırsatları araştırdığı işletmeler arası toplantılar da yapıldı. Türkmen heyetinin üst düzey yetkilileri, oda temsilcilerini ve önde gelen iş sahiplerini içerdiğini belirtmekte fayda var.

Bu forumda, Türkmenistan’ı Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Dövletgeldi Rejepov başkanlığındaki Türkmen heyeti temsil etti. Türkmen heyetinde iş adamları yanı sıra ülkenin çeşitli sektörlerin temsilcilerini de yer aldı.

Forum çerçevesinde, iki ülkenin çeşitli bölümlerinin temsilcileri ile iş çevreleri arasında, gıda endüstrisi, tekstil endüstrisi, finans ve turizm alanları dâhil olmak üzere ortak projeler uygulama olasılığını görüşmek üzere ikili görüşmeler yapıldı.

Bu sene Mart ayında Bahreyn Kralı Türkmenistan’ı ziyaret etmişti. Bu ziyaret öncesinde de Türkmenistan-Bahreyn İş Forumu yapılmıştı. Bu forumda petrokimya alanlarında bir dizi anlaşmalara imza atılmıştı.

Rastgele Haberler

Turkmenistan hosts X International Gas congress

Mayıs 23, 2019 - 12:02 AM
X Turkmenistan International Gas Congress (TGC 2019) has started work in Avaza National tourist zone. Big specialized forum, which is to give new impulse to international cooperation in energy sphere, was organized by the State Concern Türkmengaz.
Daha fazla oku

Türkmenistan’da Türk teknolojili Un fabrikası açıldı

Eylül 17, 2019 - 10:18 PM
Ahal vilayetinin Ak Bugday ilçesinde Türkiye’den satın alınan donanım ve cihazlara donatılan modern bir un fabrikası hizmete açıldı. Açılış törenine, Ahal vilayet valisi Serdar Berdimuhamedov, yerli işadamları, valilik çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.
Daha fazla oku

«Forbes» ýakynlaşýar

Aralık 2, 2019 - 11:15 AM
Gazagystanly işewür, «Forbes Kazakhstan» we «Forbes Georgia» neşirleriniň baş redaktory Armanjan Baýtasowyň aýtmagyna görä, bu meşhur žurnaly özbek dilinde hem neşir etmek üçin ygtyýarnama alyndy.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *