Rusya, Türkmenistanlı öğrenciler için kotayı arttırmaya hazır

Rusya’nın Rossotrudniçestva Federal Ajansı Başkanaı Eleonora Mitrofanova Türkmenistan’da çalışma ziyaretinde bulundu. Rus Federal Ajansının resmi sitesinde yer alan habere göre, Rusyalı yetkili Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ve Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov ile görüştü. Görüşmede, iki ülke arasındaki eğitim ve kültürel projeler ele alındı.

Türkmenistanlı öğrencilerin Rusça eğitimine büyük talep gösterdiğini kaydeden Eleonora Mitrofanova,  gelecek yıl Türkmen okullarından mezun olan öğrenciler için Rus üniversitelerinde 202 kota ayrıldığını kaydetti. Rus yetkili, Türkmen tarafı ilgisi üzerine bu kotayı arttırabileceklerini kaydetti.

Rusya Federal Ajansı Başkanı Mitrofonova, Aşkabat temasları kapsamında Puşkin Türkmen-Rus okulunu ziyaret etti. Bu okulda bin 320 öğrenci eğitim görmektedir.

Rusya’nın Rossotrudniçestva Federal Ajansı Başkanaı Eleonora Mitrofanova ayrıca, Uluslararası Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesini ziyaret ederek, burada eğitim alanındaki projelerini tanıttı. Mitrofanova, üniversitede öğrencilere hitap etti. Rus Federal Ajansı Başkanı, Rus bilim ve kültür merkezlerinin ortak işbirliği için herkese açık olduğunu kaydetti.

Rus Federal Ajansı Başkanı, Türkmenistan ile yaptıkları işbirliğinin en önemli alanının eğitim sektörü olduğunu söyledi. 2019 yılı itibariyle  Rossotrudniçestva Federal Ajansı  tarafından tahsis edilen kotaya göre, Türkmenistan'dan 243 kişinin Rus eğitim kurumlarına kabul edildiğini belirtti.

Rastgele Haberler

Hytaýda dron şüweleňi

6, 2019 - 11:23 PM
Dron kameralary durmuşymyza şeýle bir ornaşdy welin, olar indi has köp dürli maksatlar üçin ulanylýar. Hytaý bolsa, gürrüňsiz «Ganatly kameralaryň» iň köp öndürilýän we ulanylýan döwletleriniň hatarynda. Ýakynda ýurduň Halkara
Daha fazla oku

Erdoğan’dan Türkmenistan’a Ramazan Bayramı mesajı

5, 2019 - 10:28 PM
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a Ramazan Bayramı dolayısıyla tebrik mesajı gönderdi. Mesajında, Türkmen Lideri’ni Ramazan Bayramı vesilesiyle tebrik eden Erdoğan, bu mübarek bayramın tüm Müslüman Ümmete ve gezegene huzur ve sükunet getirmesini diledi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *