Türkmenistan borsası 104 milyon dolarlık işlem

Geçtiğimiz hafta, Türkmenistan Devlet Emtia ve Hammadde Borsası’nda 82 işlem kaydedildi.

Yabancı döviz bazındaki işlemlerde Rusya Federasyonu, İngiltere, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kazakistan ve Afganistanlı girişimciler, Türkmenbaşı Petrol Rafinerisinde üretilen benzin ve baz yağın yanı sıra Seydi petrol rafinerisinde üretilen benzin ve düz benzin satın aldı. Rusya, Estonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelen işadamları, Kiyanly'deki polimer tesisi tarafından üretilen yüksek yoğunluklu polietilen satın aldı.

Ayrıca, Rusya Federasyonu, İrlanda, İngiltere, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, Azerbaycan ve Kırgızistan iş dünyasının temsilcilerine pamuk ipliği satıldı. Toplam işlem miktarı 104 milyon 220 bin doları buldu.

Manat bazındaki işlemlerde Rusya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Pakistan'dan gelen girişimciler toplam 14 milyon 790 bin manatlık pamuk ipliği satın aldı.

Yerli işadamları, iç piyasa için1 milyon 757 bin manattan fazla miktarda Türkmengaz Devlet Kurumu tarafından üretilen şeffaf polipropilen film ve yüksek yoğunluklu polietilen satın aldı.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *