Türkmenistan Dubai’de konsolosluk açtı

Türkmenistan Hükümeti, Dubai’deki başkonsolosluğunu resmen açtı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticaret ve turizm mekanı Dubai’de Türkmenistan konsolosluğunun açılması, iki ülke arasındaki münasebetleirn daha da güçlendirilmesine imkan tanıyacak.

Dubai’deki açılış törenine Dubai Vali Yardımcısı ve Maliye Bakanı Şeyh Hamdan Bin Rashid Al Maktoum, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, BAE'nin Türkmenistan Büyükelçisi Hassan Abdullah Al Adhab, üst düzey BAE yetkilileri, diplomatlar ve çok sayıda ülkeden misafir katıldı.

Konsolosluğun açılış töreninde konuşan Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov şunları söyledi: “Bu önemli gelişme, Türkmenistan ile BAE arasındaki dostluğu açıkça gösteren parlak bir örnek. Etkili ikili ortaklıkları koordine etmek için oluşturulan ülkeler arasındaki ortak bir işbirliği komitesinin çalışmalarını özellikle belirtmek isterim. ”

Etkinlikte ayrıca, Türkmenistan BAE Başkonsolosu Ihlasgeldi Amanov, konsolosluğun açılışının ülkelerin arasındaki verimli ilişkilerin genişlediğini yansıttığını söyledi. Amanov ayrıca, yüksek kardeşlik, işbirliği ve karşılıklı destek ilkelerinin, Türkmenistan için çok önemli bir ülke olan BAE’de diplomatların ve konsolosluk görevlilerinin çalışmalarını belirlediğini kaydetti.

Açılış töreninde Türkmenistan Devlet Bayrağı göndere çekildi. Ardından BAE’deki konsolosluğun açılması dolayısıyla konuklara ikramlarda bulunuldu.

Türkmenistan ile BAE arasındaki diplomatik ilişkiler 1995 yılında kuruldu. Türkmenistan, Abu Dabi'de bir büyükelçiliğe ve şu anda Dubai'de 25B Caddesi'ndeki 25 Al Meedaf Caddesi olarak da bilinen lüks Jumeirah bölgesinde bulunan bir konsolosluğa sahip. 2002 yılında Birleşik Arap Emirlikleri Aşkabat’ta büyükelçilik açtı.

BAE, Türkmenistan'ın en büyük dış ticaret ortaklarından biridir. Bu yılın Haziran ayında Dubai'de Türkmenistan Sanayicileri ve Girişimciler Birliği’nin uzmanlaşmış bir mağazası açıldı.

TÜRKMENİSTAN-BAE MÜNASEBETLERİ GELİŞİYOR

Dubai’de bulunan Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov bir dizi temaslarda bulundu. Türkmen Bakan, Birleşik Arap Emirlikleri Uluslararası İşbirliği Devlet Bakanı Reem Ebrahim Al Hashimi ile bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ticari, ekonomi, kültür alanında işbirliği ele alındı. Taraflar Türkmenistan’ın da katılması öngörülen EXPO 2020 Dünya Fuarı’nın önemine değindiler.

Türkmen heyeti, ayrıca Başbakan Yardımcısı, BAE Başkanlık İşleri Bakanı Şeyh Mansour bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi. Taraflar, ticaret ve ekonomik ilişkilerin etkinliğine dikkat çekti ve yüksek teknolojiler, şehir planlama, ulaştırma ve iletişim alanlarında deneyim alışverişinde bulunulması gerektiğini vurguladı.

Türkmen heyeti, Dubai temasları kapsamında BAE Dışişleri Devlet Bakanı Enver Muhammed Gargaş ile görüştü. BAE'de Türkmenistan Başkonsolosluğu'nun açılmasının önemini vurgulayan bakanlar, ikili gündemin kilit yönlerine değindiler. Ayrıca, düzenli siyasi istişareler de dahil olmak üzere, iki ülkenin dış ilişkiler bakanlıkları arasındaki işbirliği ele alındı. Enerji, ulaştırma, eğitim, spor ve turizm alanındaki münasebetlerin genişletilmesi de dikkate alındı.

Rastgele Haberler

Çuňňur hormatlanylýan Hormatly Prezidentimiz!

29, 2019 - 10:13 AM
Sizi Berkarar döwletimiziň bagtyýarlyk döwrüniň şanly senesi — doglan günüňiz bilen tüýs ýürekden gutlaýarys! «Döwlet adam üçindir! » diýen şygary döwlet syýasatynda baş ýörelge edinen milli Liderimiz halkymyzyň ýaşaýyş- durmuş derejesini barha ýokarlandyrmagyny, ýurdumyzyň ykdysadyýetini
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *