Türkmenistan pamuk üretimini arttıracak

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, tarım sektörünün yetkilileri ile bir araya geldi. Çalışma toplantısında sektördeki mevcut  gelişmeler, toprak ve su kaynaklarının kullanımı ve tarım ürünlerinin verimliliğinin arttırılmasına yönelik konular ele alındı.

Sektörün yetkilileri Türkmen Lideri’ne rapor sundu. Raporları dinleyen Türkmen Lider, tarım sektörünün geliştirilmesine büyük önem verildiğini kaydetti. Bunun için dev yatırımların yapıldığını belirten Devlet Başkanı, bu sene çiftçilerin 1 milyon 650 bin ton buğday ve 1 milyon 60 bin tondan fazla pamuk hasadı topladıklarını belirtti.

Devlet Başkanı gelecek sene itibariyle buğday ekim arazisinin 760 bin hektardan 690 bin hektara kadar azaltılarak, 1 milyon 400 bin ton buğday üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Ülkede yeni inşa edilmekte olan tekstil fabrikalarının ve ülkedeki pamuk ürünlerine olan talebin artması sonucunda buğdaydan boşalan 70 hektar araziyi de ekleyerek, pamuk ekim alanının 620 bin hektara kadar arttırılarak, ülke genelinde 1 milyon 250 bin ton pamuk üretmeyi planladıklarını söyledi.

Devlet Başkanı ayrıca hayvancılık sektörünün geliştirilmesi ve buna özel sektörün de dahil edilmesini istedi. Türkmen Lider ayrıca, özel sektör temsilcilerinin sera ve diğer tarım üretim tesislerinin inşasını hızlandırılmasının önemine değindi.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *