Türkmenistan’ın sanayi ve haberleşme sektörü: yenilik, yatırım, pazarlama

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, sanayi ve haberleşme sektörü yetkilileri ile bir araya geldi. Çalışma toplantısında, ülke ekonomisinin önemli sektörlerindeki geleceğe yönelik adımlar ele alındı.

Toplantıda, sektörün yetkilileri sorumlu oldukları kurumlar ile ilgili rapor sundu. Raporları dinledikten sonra Türkmen Lider, sanayi ve iletişim alanlarında yürüttüğümüz büyük projeler, uluslararası işbirliğini güçlendirmek ve kaliteli ürün ve hizmetler sunmak için ön koşulları oluşturduğunu kaydetti.

Türkmenistan’ı sanayileşmiş bir ülkeye dönüştürme amacıyla hareket ettiklerini söyleyen Devlet Başkanı, ülkede çeşitli ev aletleri ve ekipmanların üretimi için tüm şartların olduğunu, bu tür üretimlerin yurtdışından yabancı para ödeyerek, ithal etmeye ihtiyaç olmayacağını ve yeni iş alanlarının açılması için  önemli fırsat sağlayacağını belirtti. Devlet Başkanı, son yıllarda kimya sanayi sektörüne 3 milyar 300 milyon dolar yatırım yapılarak, dev projelerin hayata geçirildiğini kaydetti.

YENİ TEKSTİL FABRİKALARIN İNŞA EDİLMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Türkmen Lider, tekstil sanayi sektöründe önemli potansiyelin olduğunu, ülkede bu alanda 75 işletmenin faaliyet gösterdiğini, Ahal vilayetinin Kaka ve Babadayhan ilçelerinde her biri yılda 5000 ton ince lifli pamuk işlemek üzere tasarlanan fabrikaların inşa edildiğini kaydetti.

Türkmenistan’da üretildi marka ile tekstil üretiminin arttırılması, bu ürünlerin yurtdışında reklamının yapılması konusunda talimatlar veren Devlet Başkanı, gelecek sene daha fazla alana pamuk ekileceğini belirterek, bunun için yeni tekstil fabrikalarının kurulacağı yerlerin tespit edilmesini istedi.

YENİ ÇİMENTO FABRİKALARI İNŞA EDİLECEK

Türkmen Lider, ayrıca sektörün yetkililerine ülkede çimento ihtiyacın karşılanması ve yurtdışına ihraç edilmesi için yine 3 adet çimento fabrikasının inşa edilmesinin önemli olduğunu söyledi. Devlet Başkanı bu alandaki çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

5G SİSTEMİ ARAŞTIRILACAK

Türkmen Lider, iletişim ve haberleşme sektörlerinde de dijital sisteminin kurulmasının önemine değinerek, 5G nesil mobil iletişim sisteminin araştırılması ve bununla ilgili somut tekliflerin hazırlanması konusunda ilgili yetkililere talimatlar verdi.

2.UYDU HAZIRLIKLARI

Toplantıda, Türkmenistan’ın 2.haberleşme uydusunun hazırlanmasına yönelik konular da görüşüldü. Türkmenistan ilk uydusu Amerikan SpaceX firmasının Falcon 9 uzay füzesi ile Nisan 2015’te uzaya gönderilmişti. Bu uydu, Fransız-İtalyan şirketi Thales Alenia Space tarafından inşa edilmişti. Uzaya gönderilen "TürkmenAlem 52°E" uydusu, Avrupa, Asya ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerini kapsayacak kapasitede.

Rastgele Haberler

Kitap

Kasım 13, 2019 - 6:01 PM
Kändir kitap dürli-dürli, Käsi ýüzleý, käsi syrly. Käbir kitap okalmadan, Bolup giden daşy kirli.
Daha fazla oku

Türk Lezzetleri Oscar Ödül Gecesinde

Mart 2, 2019 - 10:23 PM
Dünyaca ünlü yıldızlar, Türk yemeklerinin tadına Oscar Ödül gecesinde vardılar. Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği'nin çabalarıyla Türk yemekleri bu yıl da Oscar ödül törenine damgasını vurdu.
Daha fazla oku

“Täç Hil” : Hiliň nusgalyk täze derejesi

Temmuz 16, 2019 - 6:12 PM
Ahal welaýatynyň Ak bugdaý etrabynyň çäginde ýerleşýän polietilen torbalary we çygly süpürgiçleri öndürýän “TÄÇ HIL” hususy kärhanasynyň açylyş dabarasy 27.06.2019 senesinde, kärhananyň taryhynda unudulmajak ajaýyp waka boldy. Dabara Ahal welaýatynyň we Ak bugdaý etrap häkimlikleriniň ýolbaşçylary
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *