Türkmenistan Meclis Başkanı, Azerbaycan’ı ziyaret etti

Türkmenistan Meclis Başkanı Gülşat Mammedova’nın öncülüğündeki parlamento heyeti, Azerbaycan’da temaslarda bulundu. Meclis Başkanı Mammedova, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Asadov ile bir araya geldi.

Azerbaycan basınında yer alan habere göre, Meclis Başkanı Oktay Asadov, bu ziyaretin iki ülke arasındaki münasebetlerin ve aynı zamanda parlamentolar arası ilişkilerin bundan sonraki dönemde daha da güçlenmesine katkı sağlayacağını kaydetti. Azeri Meclis Başkanı, iki ülke Devlet Başkanları düzeyindeki ziyaretlerin önemine değinerek, bugüne kadar 90 anlaşmaya imza atıldığını, siyasi münasebetlerin yüksek seviyesinin ekonomik işbirliğine de olumlu yansıdığını belirtti. Asadov, 2018 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminin 133 milyon dolar, bu sene 9 ayda ise 163 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

Bugün Azerbaycan'ın küresel petrol ve doğal gaz projelerinin uygulanmasında ve modern bir ulaştırma altyapısının oluşturulmasında aktif olarak yer aldığı vurgulayan Asadov, bu alanlarda işbirliği için büyük fırsatların olduğunu ifade etti.

Türkmenistan Meclis Başkanı, Türkmenistan, Azerbaycan ile siyasi, ekonomik, kültürel alanlarda bağlarını genişletmeyi hedeflediğini, milletvekillerinin karşılıklı ziyaretleri, tecrübe ve bilgi alışverişi açısından önemli olduğunu belirtti.

ASAN MERKEZİNE ZİYARET

Türkmenistan Meclis Başkanı Gülşat Mammedova’nın öncülüğündeki parlamento heyeti, Bakü temasları çerçevesinde ASAN Merkezi’ni ziyaret etti. Azerbaycan Devlet Başkanlığı’na bağlı vatandaşlara hizmet verilmesi ve sosyal yenilikler Devlet Ajansı (ASAN) Başkanı Ulvi Mehdiyev, Türkmen heyetine ajansın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bugüne kadar 33 milyon vatandaşın bu merkezin hizmetinden istifade etmek için başvuruda bulunduğu kaydedildi.

Türkmenistan Meclis Başkanı Gülşat Mammedova’nın öncülüğündeki parlamento heyeti, Azerbaycan Ulus Lideri, eski Devlet Başkanı Haydar Aliyev’in mezarının bulunduğu parkı ziyaret ederek, Aliyev2in mezarına çelenk bıraktı. Ayrıca, Bakü’deki Azerbaycan'ın bağımsızlık ve toprak bütünlüğü mücadelesinde hayatlarını veren kahraman Azeri vatandaşların anısına inşa edilen Şehitler Hiyabanı anıtını ziyaret ederek, çelenk bıraktı.

Rastgele Haberler

Источник мощнейших вспышек во Вселенной

Nisan 5, 2019 - 11:56 PM
Группа ученых из Института физико-химических исследований (RIKEN) в Японии установила, как вырабатываются самые мощные вспышки света во Вселенной. Исследование опубликовано в журнале Nature Communications, сообщает EurekAlert!.
Daha fazla oku

Kültür ve Sanat Ödülleri sahiplerini buldu

Eylül 9, 2019 - 6:00 PM
Türkmenistan’da her sene Bağımsızlık Bayramı arefesinde ülkenin kültür ve sanat dalında ödüller dağıtılmaktadır. 27 Eylül tarihinde kutlanacak Türkmenistan’ın Bağımsızlığı’nın 28.yıldönümü münasebetiyle Devlet Başkanı Kararıyla ‘Türkmenin Altın Asırı’ adlı Kültür ve Sanat ödülleri sahiplerini buldu.
Daha fazla oku

Храм майя с тысячелетними артефактами

Mart 8, 2019 - 2:23 AM
В 1966 году под древним городом майя Чичен-Ица была найдена система пещер. Чтобы зафиксировать находку, местные жители позвали археолога Виктора Сеговия Пинто. Он написал отчет, но роводить раскопки не стал, и жители попросту закрыли вход, передает hi-news.ru.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *