Aşkabat’ta 13.Uluslararası Kitap Fuarı başladı

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Devlet Yayıncılık İdaresi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Kitap işbirliği ve ilerlemenin yolu’ konulu 13. Uluslararası Kitap Fuarı ve Konferansı başladı.

2 gün sürecek fuara Türkiye’yi temsilen Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtım Müşavirliği açtığı stand ile temsil etti. Bu stantta Kutlu Yayınevi okuyucuları ile buluştu.

Kitap Fuarı, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın mesajı ile başladı. Fuara, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, yabancı büyükelçiler ve çok sayıda davetli katıldı. Kitap fuarına 20 ülkeden 70'den fazla büyük firmanın temsilcileri katılıyor. Tanınmış kültür bilimcileri, basım alanındaki uzmanlar, edebiyat uzmanları ve yazarlar da davet edildi.

Fuarda çok sayıda yayıncılık kuruluşları yeni kitaplarını tanıtmaktadır. En çok katılımcı ev sahibi Türkmenistan’a ait. Ülkenin bütün kitap yayınları, özel firmaları ve matbaaları stant açarak, kendi potansiyelini tanıtmaktadır.

Ayrıca, fuarda Türkmenistan Devlet Başkanı’nın kaleme aldığı birçok kitaplar yer aldı. En son yazdığı Türkmen alabay cinsi köpeklerine ait ‘Türkmen alabayı’ kitabı büyük ilgi gördü. Ayrıca, fuar kapsamında kitap ile ilgili çeşitli toplantılar düzenlendi. Fuara getirilen dev Alabay cinsi köpek ise hem yerli hem de yabancıların ilgi odağı oldu.

Rastgele Haberler

Ärsary baba : Kitaba 40 düýe beripdir

Ağustos 5, 2019 - 6:40 PM
3. Muin al-murid (Dini halypanyň şägirdi). Türkmenler X asyryň ikinji ýarymynda yslam dinini kabul edip alandan soň, täze diniň kada-kanunlaryny hem-de talaplaryny öz ene dilinde öwrener we berjaý eder ýaly, okuw kitabyny taýýarladypdyrlar. Halkymyzyň öňbaşçy adamlary-
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *