Türkmenistan’ın 18.Bağlantısızlar Zirvesi’ndeki girişimleri

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 25 Ekim tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Devlet ve Hükümet Başkanları 18. Zirvesi’nde ileri sürdüğü girişimler konusunda basın brifingi gerçekleştirildi.

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un düzenlediği brifinge, yabancı büyükelçiler, aralarında `Atavatan Türkmenistan` dergisinin de olduğu yabancı gazeteciler ve yerli basın mensupları katıldı.

Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 18.Bağlantısızlar Zirvesi’ndeki konuşmalarının ana başlıklarına yönelik bilgi verdi.

Türkmen Lideri’nin 120 üyesi olan ve Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin üçte ikisinin yer aldığı Bağlantısızlar Hareketi Bakü Zirvesi’ndeki konuşmasındaki önemli konular şunlardan ibaret:

- stratejik istikrar ve güvenlik (terör ve diğer tehditlere karşı mücadele);

- mülteciler;

- devletlerin ve halkların ekonomik egemenliği (dünya ticaretindeki yapay engellerin kaldırılması);

- gıda güvenliği;

- enerji güvenliği;

- çevre güvenliği ve iklim değişikliği (Hazar Denizi’nin yeni çevre programı).

Basın brifinginde Dışişleri Bakanı, Türkmen Lideri’nin bu alandaki girişimlerinin büyük destek gördüğünü kaydetti. Stratejik istikrar ve güvenlik konusunda uluslararası tehditlere ve terörle mücadeleye büyük önem verildiğini kaydeden Bakan Meredov, bu alanda uluslararası kurumlar ile kolluk görevlililerinin eğitim konusunda çeşitli faaliyetler yaptıklarını kaydetti.

Meredov, mülteciler konusunda Türkmenistan’ın izlediği politikanın önemine değinerek, bu konuda Türkmen Lideri’nin her sene önemli kararlara imza atarak, son yıllarda 20 binden fazla vatandaşlığı bulunmayan ve mültecilerin Türkmenistan vatandaşlığına kabul edildiğini belirtti. 

Bakan Meredov, günümüz dünyasındaki küreselleşme çalışmaları kapsamında Türkmen Lideri’nin devletlerin ve halkların ekonomik egemenliği konusunda özellikle gelişmekte olan ülkelerin ve halkların ekonomik egemenliğinin tanınması için dünya çapındaki yapay engelleri karşı durulması konusunda girişimlerde bulunduğunu ifade etti.

Enerji ve çevre güvenliğinin Türkmenistan’ın izlediği politikanın an yönlerinden olduğunu ifade eden Bakan Meredov, enerji güvenliği konusunda çeşitli çalışmaların yapıldığını, çevre konusunda 2012 yılında yapılan Rio+20 toplantısı öncesinde Türkmenistan’ın ulusal çevre koruma programını kabul ettiğini, 2019 yılında Eylül ayında BM Genel Kurulu toplantısı öncesinde yenilenen ulusal çevre koruma programını kabul ettiklerini ifade etti.

Basın brifinginde BM Türkmenistan Daimi Koordinatörü Elena Panova ve BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi ve BM Orta Asya Bölgesel Önleyici Diplomasi Merkezi Başkanı Natalia Gherman, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 18.Bağlantısızlar Zirvesi’ndeki konuşmasına yönelik konuşmalar gerçekleştirdi.

Basın toplantısında İtalya’nın Aşkabat Büyükelçi, devletlerin ve halkların ekonomik egemenliği konusunda dünya ticaretindeki yapay engellerin kaldırılması yönünde Türkmenistan girişimi ve Türkmenistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne üyeliği konusunda bir soru yöneltti.

Dışişleri Bakanı Raşid Meredov bu konunun önemli olduğuna dikkat çekerek, devletlerin ve halkların ekonomik egemenliği konusunda dünya ticaretindeki yapay engellerin kaldırılmasında uluslararası normlara uyulmasını gerektiğinin altını çizdi. Bu konuda, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası ve diğer finans kuruluşların uluslararası normlarından bahsedildiğini belirten Bakan Meredov, Türkmenistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne üyeliğine yönelik bu örgüte üye olmadıklarını kaydetti. Ancak, bunun öğrenilmesi konusunda sektörel bir grup oluşturulduğunu, 11-12 Ağustos 2019 tarihindeki Birinci Hazar Ekonomik Forumu çerçevesinde Dünya Ticaret Örgütü’nün ülkelerin üyeliğe kabul edilmesi departmanının uzmanları ile görüşmelerin yapıldığını, bunun akabinde Türkmenistan heyetinin Cenevre’de Dünya Ticaret Örgütü uzmanları ile görüşmeler yaparak, önemli teklifler ile döndüklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ayrıca, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 21-23 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdiği Japonya ziyareti ve bu ziyarette Japon şirketleri ile birçok anlaşmaların imzalandığını, 27 Ekim tarihinde Aşkabat’ta Malezya Başbakanı Mahathit Muhammed ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Bakan, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kasım ayındaki İtalya ziyaretine hazırlıkların yapıldığını da sözlerine ekledi.

Rastgele Haberler

Atavatan Türkmenistan’ı Facebook’tan Takip edin!

Ocak 18, 2020 - 5:36 PM
Ata Vatanımız Türkmenistan ile ilgili güncel haber ve analizleri Türkçe, Türkmence, Rusça ve İngilizce  olarak günlük yayınlamakta olan Atavatan Türkmenistan Uluslararası Dergisinin resmi www.atavatan-turkmenistan.com sitesi, sosyal medyada giderek büyüyor. Yayın ekibimiz tarafından üretilen haber ve analizleri yayınlayan sitemizdeki haber ve analizleri Facebook hesabımızdan da takip edebilirsiniz. Sitemiz Türkmenistan’daki önemli sosyal, ekonomik ve siyasi gelişmeleri yerinde takip etmekte ve anında dünyaya servis etmektedir. Türkmenistan ile haber ve analizleri Facebook hesabımızdan
Daha fazla oku

Türkmen Bılımınıň Gadym Bınýady – “Gut Hakda Bılım”

Ocak 18, 2020 - 10:23 PM
Türkmenistany hemmetaraplaýyn ösdürmek we dünýä derejesinde ýokary segitlere ýetirmek hem-de türkmen halkynyň ýaş neslini döwrebap ylym-bilimli etmek hakynda gije-gündiz alada edýän hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedow täze galkynyşlar we özgerişler zamanynda ylym-bilime aýratyn üns berip, bu ugurda alnyp
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *