Bakanlar Kurulu toplandı: Türkmen Lider İtalya yolcusu

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, ülkenin güncel konuları yanı sıra Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kasım ayında gerçekleştireceği İtalya ziyaretine hazırlık konuları hakkında bilgi verildi.

BİLGİ TEKNOLOJİSİ PLATFORMLAIR KURULACAK

Sanayi ve haberleşmeden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bayram Övezov, Türkmenaragatnaşyk ajansı ve Telekomünikasyon ve Bilişim Enstitüsü ortaklaşa Bilgi Teknolojisi platformlarını oluşturma faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Bununla ilgili bir proje hazırlandı. Enstitü bünyesinde oluşturulacak enformasyon teknoloji platformu uzmanların ve öğrencilerin sadece yeni teknolojik ürünler hakkında bilgi almasına imkân sağlanmayıp, aynı zamanda programcılık alanında eğitim almaya imkan sağlanacak.

Bu proje, ülkede uygulanan dijital ekonomi ve dijital eğitim programları için önemli olacaktır.

MİLANO’DA TÜRKMEN-İTALYAN İŞ FORUMU

Ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın İtalya ziyareti kapsamında 6 Kasım tarihinde Milano’da Türkmen-İtalyan İş Forumu’nun yapılacağını kaydetti. Bu iş toplantısı kapsamında Türkmenistan’da  üretilen ürün sergisinin düzenlenmesi planlanmaktadır.

Foruma, İtalya Ticaret Bakanlığı ticaret bürosu başkanı, Lombardiya bölgesi başkan yardımcısı, enerji, petrol ve gaz, kimya, gıda ve tekstil endüstrisi, tarım ve mühendislik, taşıma ve lojistik sektörlerinde çalışan şirketlerin temsilcilerinin katılması öngörülmektedir.

100’ün üzerinde İtalyan şirketlerinin katılacağı foruma Türkmenistan’da bakanlıklar, kamu kurumları, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği ile temsil edilecek.

Forum kapsamında iş dünyası temsilcileri tarafından bir dizi anlaşmalara imza atılması öngörülmektedir.

ULUSLARARASI EĞİTİM VE SPOR FUAR VE KONFERANSI

Eğitim, sağlık ve spordan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov, 14-15 Kasım tarihlerinde yapılacak Uluslararası Eğitim ve Spor Fuar ve Konferansı hakkında bilgi verdi.

Bu fuara 30 civarında ülkeden 120’e yakın şirket katılacak. Bilgisayar donanım üreticileri, dil ve laboratuar donanımları, okul mobilyaları, görsel yardımcılar, eğitim yazılımı geliştiricileri, spor giyim ve donanım üreticileri ile birlikte Türkmenistan yükseköğretim kurumları, eğitim ve spor organizasyonları ve uzman bireysel işletmeler de yer alacak.

Ayrıca toplantı ve sunumlar yapılması, eğitim alanında uluslararası işbirliğini genişletmeyi amaçlayan belgeler imzalanması planlanmaktadır.

ERMENİSTAN KÜLTÜR GÜNLERİ

Kültür ve basından sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva, 5-7 Kasım tarihlerinde yapılacak Ermenistan’ın Türkmenistan’daki Kültür Günleri etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Bu etkinliğe katılmak için Ermenistan Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı öncülüğünde kalabalık heyet Aşkabat’a gelecek.

Etkinlik kapsamında folklor gösterileri sunulacak, çeşitli toplantılar yapılacak, Ermeni filmleri gösterime girecek ve sanat sergileri organize edilecek.

Bakanlar Kurulu’nda başka da birçok konu görüşüldü. Türkmen Lider, resmi görevlerin yetersiz yapılması, çalışmadaki eksiklikler nedeniyle, petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov’a son uyarıyla sert kınama cezası verdi. .

Rastgele Haberler

Yeni yılın ilk açılışları: Özel sektörün yeni atılımları

Ocak 10, 2019 - 5:04 PM
Türkmenistan’da son yıllarda devlet tarafından yapılan kolaylıklar ve destekler sonucunda özel sektör üretimde fazla paya sahip olmaya başladı. Türkmenistan Hükümeti’nin yurtdışından ithal edilen ürünlerin yerini dolduracak yerli üretime geçilmesi yönünde yaptığı programlar kapsamında özel sektör tarafından yeni üretim alanları oluşturulmaktadır.
Daha fazla oku

BDT Dışişleri Bakanları Moskova’da toplandı

Nisan 5, 2019 - 11:44 PM
Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı Moskova'da yapıldı. Bakanlar BDT kapsamındaki işbirliğine yönelik güncel konuları değerlendirdi ve ayrıntılı olarak inceledi. Bu toplantıda, BDT başkanlığını yürüten Türkmenistan’ı temsilen Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov katıldı.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *