Türkmenistan, ŞİÖ ülkeleriyle enerji ve ulaştırma işbirliğine hazır

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye ülkeler Hükümet Başkanları (Başbakanlar) toplantısına onur konuğu olarak katıldı.

Zirvede konuşan Türkmen Bakan, Türkmenistan, sürdürülebilir bir enerji tedarik sisteminin kurulması konusunda Şangay İşbirliği Teşkilatı (SCO) ülkeleriyle çok yönlü işbirliğine hazır olduğunu ifade etti. Türkmen Bakan, heyetler arası toplantıda yaptığı konuşmasında; "Bugün, enerji tedarik sisteminin istikrarını, çeşitliliğini, güvenliğini ve güvenilirliğini sağlama göreviyle karşı karşıyayız. Türkmenistan, bu stratejik yönde SCO ülkeleriyle sistematik ve çok yönlü bir işbirliğine hazırdır." İfadelerini kullandı.

Türkmen Bakan, Avrasya bölgesindeki enerji işbirliğinin ortaya çıkan bir gerçek olduğunu ve Türkmenistan'ın buna dahil olduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı, ŞİÖ örgütüne üye ülkeler ve gözlemci statüsündeki ülkeler ile Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Çin, Türkmenistan-İran doğalgaz boru hattının inşa edildiğini ve Türkmenistan-Afganistan-İran-Pakistan-Hindistan boru hattının inşasının devam ettiğini belirtti.

Türkmen Bakan ayrıca, ŞİÖ ülkeleri ile ulaştırma alanında da işbirliğinin önemli olduğuna dikkat çekerek, ulaştırma sektörünü Avrasya'daki stratejik bir entegrasyon süreci olarak gördüklerini kaydetti. Türkmen tarafı, ŞİÖ ülkelerinin dikkatini özellikle "Orta Asya - Hazar Denizi - Karadeniz" gibi ulaşım koridoru ve Baltık'a giden güzergahlar oluşturmaya çekti.

Şangay İşbirliği Teşkilatı 2001 yılında Çin, Rusya, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Özbekistan liderleri tarafından kuruldu. 2017 yılında Hindistan ve Pakistan bu örgüte kabul edildi. Şu anda SİÖ’deki gözlemci ülkeler; Afganistan, Belarus, İran ve Moğolistan, diyalog ile ortak ülkeler ise Azerbaycan, Ermenistan, Kamboçya, Nepal, Türkiye ve Sri Lanka’dır.

Rastgele Haberler

Nýu-Ýork ― dünýäniň tehnologiýa şäheri

Şubat 8, 2019 - 10:18 AM
Angliýanyň halkara maslahat beriş guramasy bolan «Savillisiň» her ýyl düzýän «World Best Tech Cities» sanawynyň 2019-njy ýyldaky tapgyrynda birinji orny ABŞ-nyň Nýu-Ýork şäheri eýeledi. Ol ozalky sanawlarda öňdeligi hiç kime bermän gelýän San-Fransiskony hem bu gezek yzda galdyrdy.
Daha fazla oku

Döwrüň Meselesi

Kasım 4, 2019 - 10:10 AM
Pikirleriň ummanynda gulaçlap, Käte-käte agyr oýa batylýar. Bize ak süýt beren ejeleň ady Nämüçindir sögünçlerde tutulýar.
Daha fazla oku

Haberimiz Türkmen Medyasında “haber” oldu

Ocak 17, 2019 - 10:43 AM
Türkmenistan gündemini Türkçe takip eden, son dönemde ise deneme yayınlarıyla Türkmence haberler de servis etmeye başlayan www.atavatan-turkmenistan.com sitesinin haberleri Türkmen medyasında haber olmaya devam etmektedir. Daha önce Atavatan Türkmenistan dergisinin haberleri başta Türk medyası olmak üzere onlarca dünya medyasında da haber olmuştu. Hatta BM dönemin Genel
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *