Bakanlar Kurulu toplantısı: Türkmen borsasında dijital dönem

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında telekonferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin güncel iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, Türkmenistan Borsası’nda dijital sistemin oluşturulması yönünde önemli teklif yapıldı.

TÜRKMENİSTAN MECLİSİ, AZERBAYCAN’I ZİYARET EDECEK

Türkmenistan Meclis Başkanı Gülşat Mammedova, geçtiğimiz günlerde Güney Kore’ye yaptığı ziyaret hakkında bilgi verdi. Güney Kore’de parlamentolararası ve diğer sektörlerdeki işbirliği konusunda bir dizi temaslarda bulunduklarını söyleyen Meclis Başkanı, Aşkabat'taki Kore Eğitim Merkezinin açılması yönünde görüşmelerde bulunduklarını kaydetti.

Meclis Başkanı ayrıca, Kasım ayında Azerbaycan tarafının daveti üzerine bu ülkeye bir parlamento heyetinin ziyaretinin öngörüldüğünü kaydetti.

Ziyaret çerçevesinde, yasama uygulamaları alanında deneyim alışverişi ve parlamentolar arası işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler ve toplantılar planlanmaktadır. Azerbaycan Ulusal Meclisi Başkanı ile bir görüşme öngörülmektedir. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’na bağlı ASAN Devlet Ajansı'nın faaliyetleri hakkında bilgi alınacak.

KAMU MALLARININ KİRALANMASI

Maliye ve finanstan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, Türkmenistan’ın ‘Kira hakkında’ yasası çerçevesinde kamu mallarının kiralanmasının düzenlenmesine yönelik hazırlanan karar hakkında bilgi verdi.

Sözkonusu karar piyasa ekonomisine geçiş ve özel sektörün geliştirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Türkmen Lider bu kararı imzaladı.

İYOT VE TUZ ÜRETİMİ

Sanayi ve ulaştırmadan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bayram Övezov, Türkmenkimya Devlet Kurumu’nun iyot ve tuz üretimini artırılması yönündeki çalışmaları hakkında bilgilendirdi.  çalışır. Ülkenin sosyo-ekonomik gelişme programının 2019-2025 yılları için uygulanması bağlamında, bu yönde önemli adımlar atılacaktır.

Her sene ülke genelinde 500 tondan fazla teknik iyot üretilmektedir. Sözkonusu üretim iç piyasası tatmin etmektedir. Aynı zamanda bu üretimin bir kısmı ihraç edilmektedir. Balkan vilayeti Esenguli ilçesinde yılda 90 ton kapasiteye sahip teknik iyot üretimi için 4 yeni pilot sanayi tesisi devreye alındı.

Sözkonusu projelerin uygulanması ile ek olarak 300 ton teknik iyot üretmek için imkan oluşturuldu.

Türkmenbaşı ilçesindeki Guzlyduz tesisinde 40 bin ton iyotlu tuz ve 2 bin 500 ton teknik tuz üretim ünitesinin inşasından son aşamaya gelindi.

TÜRKMEN BORSASI’NDA DİJİTAL DÖNEM

Ticaret ve borsadan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, dijital ekonomi konsepti kapsamında Devlet Mal ve Hammadde Borsası’nda dijital sistemin oluşturulması yönünde çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Türkmen Borsası’nda bu sistem 2 aşamada gerçekleştirilecek. İlk etapta, internet üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilecek olan borsada tescil hizmetleri için koşulların yaratılması öngörülmektedir. Modern belge yönetimi yöntemlerini kullanarak, bu sistem işgücü verimliliğini artırmaya, sözleşmelerin kayıt koşullarını hızlandırmaya ve güvenilir bir elektronik veritabanı oluşturmaya yardımcı olacaktır.

İkinci aşamada, online bir dijital sistem üzerinden borsa ticaretinin başlatılması önerilmektedir. Bu, dünyanın herhangi bir yerinden borsada bulunmadan rekabetçi ihalelere katılmaya izin verecek, alıcı sayısını önemli ölçüde artıracak ve mallar için en uygun fiyatları yaratacak, ihracat hacmini artıracak.

3.ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ

Kültür ve basından sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva 19-23 Kasım tarihlerinde Aşkabat’ta 3.Uluslararası Tiyatro Festivali’nin yapılacağını kaydetti.

Festivale ABD, İran, İtalya, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Afganistan, Rusya, Tacikistan, Türkiye, Ukrayna, Özbekistan ve Estonya'dan tiyatro gruplarının katılması bekleniyor.

Katılan ülkelerin tiyatro gösterilerini sergilemenin yanı sıra, tematik sergiler, toplantılar, konferanslar ve master sınıfları planlanmaktadır. Konuklar için müzelere ve Türkmen başkentinin ilgi çekici yerlerine gezi  turlar organize edilecektir.

TÜRKMENİSTAN ŞİÖ BAŞBAKANLAR ZİRVESİ’NE VE ORTA ASYA DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISINA KATILACAK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü Hükümet Başkanları (Başbakanlar) Zirvesi’ne Türkmenistan heyetinin katılacağını belirtti.

Bakan ayrıca, Taşkent’te Orta Asya Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştirileceğini duyurdu. Bu toplantıda, Özbekistan’da yapılacak Orta Asya Devlet Başkanları Zirvesi’ne yapılacak olan hazırlıkların ele alınacağı ifade edildi.

Bakanlar Kurulu’nda ülkedeki mevsimlik tarım işleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca, Kasım ayının ikinci Pazar günü yapılacak Hasat Bayramı’na yapılan hazırlıklar değerlendirildi. Ayrıca, elektrik enerji sektörü için satın alınacak malzemeler doğrultusunda uluslararası ihalelerin açılacağı kaydedildi. Gelecek sene Türkmenistan’ın Tarafsızlığının 25.yıldöümü için açılması planlanan tesisler hakkında bilgi verildi.

Türkmen Lider, resmi görevindeki aksaklıklar ve çalışmalarında eksikliklere neden olan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov’a, eksiklikleri en kısa sürede düzeltmek için son uyarıyla sert kınama cezası verdi.

Rastgele Haberler

Microsoft готовит двухэкранный ноутбук

10, 2019 - 10:45 PM
Компания Lenovo уже продает гибридный ноутбук Yoga Book C930 с двумя экранами. Аналогичные концепты Twin River и Honeycomb Glacier были показаны Intel на недавней выставке. Но теперь, как оказалось, и Microsoft может готовить подобный девайс.
Daha fazla oku

8 ýaşly balykçy rekord goýdy

Ekim 21, 2019 - 7:54 PM
Awstraliýanyň paýtagty Sidneýiň ýakynynda Jeýden Millauro atly 8 ýaşly balykçy oglanjyk 314 kilogramlyk akulany çeňňegine ildirdi diýip, «Daily Mail» neşiri habar berýär.
Daha fazla oku

Stambulda welosipedli ýörüş guraldy

5, 2019 - 10:49 PM
Berkarar döwletimiziň Bagtyýarlyk döwründe, Hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedowyň parasatly ýolbaşçylygyndaş Garaşsyz, Baky Bitarap Türkmenistan döwletimizde türkmen halkynyň bol-elin we sagdyn durmuşda ýaşamagy üçin giň mümkinçilikler döredilýär. Gahryman Arkadagymyzyň hut
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *