Türkmen Lider, 18.Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’ne katıldı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de Bağlantısızlar Hareketi Devlet ve Hükümet Başkanları 18. Zirvesi gerçekleştirildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ev sahipliğinde yapılan zirveye, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov katıldı.

 Zirveye 60 civarında ülkeden Devlet ve Hükümet Başkanları olmak üzere toplam 160 ülkeden heyet katıldı. Bağlantısızlar Hareketi’ne üye ülkeler Devlet ve Hükümet Başkanları düzeyinde olmak üzere bakan düzeyinde de temsil edildi. Zirvede Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı.

Türkmenistan bu örgüte 1995 yılında üye oldu. Ayrıca, Türkmen Lider, 2012 yılında İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen 16. Bağlantısızlar Hareketi Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmıştı.

Bakü Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirve ile Bağlantısızlar Hareketi dönem başkanlığı Venezuela'dan Azerbaycan'a geçecek. Azerbaycan 2019-2022 yıllarında bu örgüte dönem başkanlığı yapacak.

Bu üst düzey toplantının gündeminde, günümüz zorluklarına ve tehditlerine karşı ortak mücadele etmek, olumlu siyasi diyalogu güçlendirmek ve ekonomik ve insani alanlarda verimli bir işbirliğini teşvik etmek başta olmak üzere bölgesel ve küresel konular yer aldı.

BAĞLANTISIZLAR HAREKETİ NEDİR?

Birleşmiş Milletler'den sonra dünyanın en büyük ikinci uluslararası örgütü olan Bağlantısızlar Hareketi'nin 120'e yakın üyesi bulunuyor. Ayrıca Hareket üyesi ülkelerin nüfusu dünya nüfusunun yüzde 55'ini oluştururken, üye ülkeler dünyadaki petrol rezervlerinin yüzde 75'ine, doğal gaz rezervlerinin ise yüzde 50'sinden fazlasına sahip.

Adını ilk kez 1954 Colombo ve 1955 Bandung konferanslarıyla duyuran ama resmen 1961 Belgrad Konferansı ile kurulan Bağlantısızlar Hareketi, ulusların egemenliğini desteklemek amacıyla kuruldu.

Rastgele Haberler

Türkmen Lider, Aşkabat’ın projelerini inceledi

Ocak 9, 2020 - 7:30 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat şehrine iş gezisini gerçekleştirerek, bazı projeleri değerlendirdi. Türkmen Lideri’ne inşaat, elektrik enerji ve kamu hizmetlerinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarımurat Purçekov ve Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev eşlik etti.
Daha fazla oku

Türk vatandaşlığı :Yabancıya konut sektöründe büyük canlılık

Ocak 7, 2020 - 9:53 PM
Türkiye 2018 yılında yaptığı yasal değişiklikle vatandaşlık için istediği yatırım tutarını 1 Milyon değerinden 250 bin dolara düşürdü. Ücretlerin düşmesi yabancıya konut sektöründe büyük canlılık getirdi. 2019 Ocak-Ekim ayında yabancıya konut satışı 36 bin 197 ile rekor kırdı. Türkiye'de yabancıya en çok konut satışının yapıldığı Antalya yabancıya gayrimenkul satışında da en üst sıralarda yer aldı.
Daha fazla oku

Türkmenistan’da Türk İhraç Ürünleri Fuarı

Ocak 9, 2020 - 7:50 PM
Türkmenistan’da gelenekselleşen Türk İhraç ürünleri Fuarı gerçekleştirilecek. İki ülke arasındaki ticari işbirliğinin daha da gelişmesine imkan sağlayacak bu fuarın 12-14 Şubat 2020 tarihlerinde yapılması öngörülmektedir.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *