Türkmen Lider, Japonya Başbakanı Abe ile görüştü

21-23 Ekim tarihlerini kapsayan Japonya ziyareti kapsamında Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe görüşmesi gerçekleştirildi. Tokyo temaslarına Hirosaki üniversitesi fahri doktora ünvanının verilmesine ilişkin törene katılmak ile başlayan Türkmen Lider, daha sonra Japonya’da eğitim gören Türkmen öğrenciler ile bir araya geldi.

Daha sonra Devlet Başkanı, Japon İmparatoru Naruhito’nun başkent Tokyo'da İmparatorluk Sarayı'nda düzenlenen tahta çıkma törenine katıldı. Bu törene 190 ülkeden iki bine yakın kişi katıldı. Naruhito, babasının sağlığını gerekçe göstererek 30 Nisan’da ayrıldığı 30 yıllık imparatorluk makamını, 1 Mayıs itibarı ile Japonya’nın 126’ncı İmparatoru olarak  teslim almıştı.

Türkmen Lider, aynı zamanda Japon İmparatoru Naruhito’nun tahta çıkması dolayısıyla İmparatorluk Sarayı'nda verilen resepsiyona katıldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Tokyo temasları kapsamında Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile bir araya geldi. Akasaka Köşkünde yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki mevcut işbirliği konuları değerlendirildi.

Japon Başbakanı, Türkmen Liderine İmparator Naruhito’nun tahta çıkması dolayısıyla düzenlenen törene davet ettiklerini için teşekkür etti. Ayrıca, Shinzo Abe Türkmenistan’da faaliyet gösteren ve dev projelere imza atan Japon şirketlerine duyduğu güvenden ötürü Türkmen Lideri’ne müteşekkir oldu.

Türkmen Lider, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin önemine değinerek, bu alandaki münasebetlerin uzun vadeli ve stratejik önem kazandığını belirtti. Bu bağlamda, petrolgaz ve gazkimya sektörlerinde birçok projelerin hayata geçirildiği belirtildi.

Ahal vilayetinde inşa edilen doğalgazdan benzin üreten tesisin Türkmenistan ile Japonya arasındaki verimli işbirliğinin bariz örneği olduğu kaydedildi. Halihazırda bu tesisin ikinci etabının inşa edilmesi yönünde görüşmeler yapılmaktadır.

Ayrıca, eğitim, kültür ve bilim alanındaki işbirliği konusunda Japonya’nın Türkmen öğrencilerinin eğitilmesinde yaptığı katkılardan bahsedildi.

JAPON İŞADAMLARI İLE ÇALIŞMA KAHVALTISI

Tokyo’ta yaptığı çalışma ziyareti ile ilişkilerde yeni dönemi başlatan Türkmen Lider, Japonya’nın önde gelen iş dünyası temsilcileri ile çalışma kahvaltısında bir araya geldi. Chinzanso Tokyo otelinde gerçekleştirilen çalışma kahvaltısına Japon İtochu, Sojitz, Mitsubishi, Kawasaky Heavy İndustries ve diğer firma temsilcileri katıldı.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın yeni ekonomik stratejisinin endüstrileşme olduğuna dikkat çekerek, bu bağlamda yeni yüksek teknolojili işletmelerin inşa edilmesinin öngörüldüğünü belirtti. Bu işletmelerin petrol, doğalgaz, elektrik enerji, ulaştırma, haberleşme, tekstil gibi alanları kapsayacağını kaydetti. Ayrıca, Japon firmaları ile Türkmenistan’da elektronik, bilgisayar ve lojistik hizmetleri alanında inovasyon projelerin hayata geçirilmesinin planlandığı ifade edildi.

Çalışma kahvaltısında bazı rakamlar açıklandı. 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle Türkmenistan’da Japon şirketlerinin kaıtlımıyla 12 milyar dolar değerinde 37 yatırım projesi tescil edildi.

YENİ ANLAŞMALAR İMZALANDI

Çalışma kahvaltısı sonucunda Türkmenistan ile Japon şirketleri arasında 5 anlaşma imzalandı. Sumitomo şirketinden araç, İtochu şirketinden hafriyat makineleri satın alımı anlaşamları imzalandı.

Ayrıca, Kawasaki Heavy Industries ve Sojitz şirketlerin ile doğalgazdan benzin üreten tesisinin ikinci aşamasının projelendirilmesi konusunda mutabakat muhtırasına imza atıldı.

Japon Mitsibushi şirketinin katılımıyla Türkmenistan’da yeni amonyak-üre fabrikası, Sojits şirketinin kaıtlımıyla ise Türkmenabat kimya tesisi bünyesinde konsantre fosfatlı gübrelerin üretimi fabrikasının inşasının projelendirilmesine yönelik anlaşmalara imza atıldı.

Rastgele Haberler

Gut Hakda Bilim :Ilkinji setirler

Ocak 20, 2020 - 4:26 PM
REHIMDARLARYŇ RAHMANY BEÝIK ALLANYŇ ADY BILEN [1] Alham, şükür, minnet we tükeniksiz öwgüleriň bary kimiňkidir diýip sorasaňyz, ol eziz we jelil bolan Taňrynyňkydyr. [2] Ägirtligiň, ululygyň hakyky eýesi Taňrydyr. Ol bar zady tükel bolan gudraty güýçli patyşadyr. Ýeri, asmany ýaradan, ähli [3] janly-jandarlara yrsgalyny berenem Taňrydyr. Ol nämäni dileg etse, şol hem hasyl bolýandyr, haýsy zat hakynda arzuw
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *