Tarihi İpek Yolu’ndaki kervansarayın restorasyonu

Türkmenistan’ın doğusundaki Tarihi İpek Yolu güzergâhında yer alan Dayahatın kervansarayının yenileme çalışmaları devam etmektedir. Bu yenileme çalışmalarında, ABD Aşkabat Büyükelçiliği de önemli katkılarda bulunmaktadır.

ABD'nin Aşkabat Büyükelçisi Matthew Klimov, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü Kültürel Mirası Koruma Büyükelçi Fonu kapsamında Türkmenistan Ulusal Tarih ve Kültür Anıtlarının Korunması, Çalışılması ve Restorasyonu İdaresi’ne 150 bin dolarlık bir hibe takdim etti.

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Büyükelçi bu ödülü Güzel Sanatlar Müzesi’nde düzenlenen törende verdi. Bu para kaynağı, İpek yolu güzergâhındaki Dayahatın kervansarayının restorasyonunun 3.aşamasında kullanılacak. Kervansarayın güneydoğu duvarlarını, kemerli galerileri, kemerli kubbeleri ve süs eşyaları, ana portalın solunda ve sağında bulunan dış duvarları restore edilecek. Daha önceki 2 etapta kervansaray duvarları ve kemerli kubbe onarımı yapıldı.

Efsanevi İpek Yolu üzerindeki stratejik bir durak olan 12. yüzyıl Dayahatyn kervansarayı, Orta Asya'daki en iyi korunmuş kervansaraylardan biridir. Aynı zamanda Doğu ve Batı arasındaki yoğun ticaret dönemine dayanmaktadır.

ABD tarafından kültürel mirasa destek programı kapsamında Türkmenistan’da 26 proje hayata geçirildi. Bunun için 1,6 milyon dolar harcandı. Türkmenistan, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü Kültürel Mirası Koruma Büyükelçi Fonu’ndan en çok yararlanan ülkelerin başında geliyor.

Bu ortaklığın bir parçası olarak, ABD Büyükelçiliği, eski İpek Yolu, asırlık el sanatları ve halılar, halk müziği ve Türkmen el yazması eserlerinin korunmasına ve keşfedilmesine yardımcı olmak için Türkmenistan Hükümeti ile yakın bir işbirliği yapmaktadır.

Rastgele Haberler

Meeting with the Ambassador of Israel

Ocak 10, 2020 - 1:08 PM
Today, on the 9th of January 2020, the Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Israel to Turkmenistan Moshi Kamhi whose diplomatic mission in our country has completed.
Daha fazla oku

Dünýäniň iň güýçli pasporty

Ocak 9, 2020 - 7:55 PM
2020-nji ýyl üçin iň güýçli pasportlaryň arasynda öňdeligi ýene-de Aziýadan Ýaponiýa döwleti eýeledi. Halkara Howa Aragatnaşyk Bileleşiginiň maglumatlary esasynda düzülen “Henleý” pasport görkezijisinde Ýaponiýanyň pasporty 1-nji orunda durýar.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *