Türkmenistan, ilk defa Dünya Askerî Oyunlarına katılıyor

Çin’in Wuhan kentinde 7.Dünya Yaz Askeri Oyunları başladı. Bu sportif etkinliğe, ilk defa Türkmenistan Silahlı Kuvvetleri spor kafilesi de katılmaktadır.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Dünya Askeri Oyunlar olimpiyat Oyunları’ndan sonra en büyük sportif etkinliklerin birisidir. Çin’de düzenlenen bu oyunlar 27 Ekim tarihine kadar devam edecek. Spor oyunlarına 100’ün üzerinde ülkeden çok sayıda sporcu katılmaktadır. Türkmen askeri spor kafilesinde judo ve serbest güreş dallarında sporcular yer aldı.

Türkmen asker kafilesinin bu prestijli yarışmaya katılması ülkenin spor alanındaki uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Nisan 2018 tarihinde Türkmenistan Uluslararası Askerî Sporlar Konseyi’ne üye oldu. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle Türkmen heyeti 73. Ve 74. Uluslararası Askerî Sporlar Konseyi’nin Genel Kurul toplantılarına katıldı.

7. Dünya Askeri Oyunları, Çin'de düzenlenen ilk uluslararası askeri çoklu spor etkinliğidir ve aynı zamanda Çin'de düzenlenecek en büyük askeri spor etkinliğidir. 140 ülkedne 10 bin üzerinde sporcu 27 spor dalında madalya için yarışacak.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’ın Ekonomik Başarılar Fuarı

Eylül 23, 2019 - 9:06 PM
Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Fuarlar Merkezi’nde Türkmenistan Ekonomik Başarılar Fuarı ziyaretçilere kapılarını açtı. Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu üyeleri, yabancı büyükelçiler ve çok sayıda davetlinin katıldığı fuar, Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 28.yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirildi.
Daha fazla oku

Ýaponiýada mikrotolkunly peçlerden ýüz öwrülýär

Mayıs 3, 2019 - 11:06 PM
Soňky döwürde metbugatda mikrotolkunly peçleriň zyýanly täsiri barada makalalardyr habarlar ýygylaşyp başlady. Hatda bu meselä alymlar derejesinde seredildi. Gelnen netije bolsa mikrotolkunly peçleriň haýryna däl: ylym olaryň zyýanly taraplaryny ýüze çykardy. Şonuň üçin Ýaponiýada ýylyň ahyryna çenli
Daha fazla oku

Türkmenistan’da Nevruz Bayramı kutlandı

Mart 23, 2019 - 9:22 PM
Türkmenistan’da Milli Bahar Bayramı ve Uluslararası Nevruz Bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Ülke genelinde Nevruz Bayramı dolayısıyla 21-22 Mart tarihleri arasında tatil ilan edildi. Ayrıca, Devlet Başkanı tarafından Nevruz Bayramı af Kararı kabul edilerek, 2 bin 28 mahkum serbest bırakıldı.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *