Türkmenistan’dan sunta ihracatına yönelik yatırım

Türkmenistan’da özel sektörün payı giderek artmaktadır. 2019 yılının Ocak-Eylül aylarındaki rakamlara göre, özel sektörün ulusal ekonomideki payı yüzde 65 oranına ulaştı.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye olan özel teşebbüsler tarafından her sektörde üretim yapılarak yurtdışı ihracata yönelik çalışmalar hızlandırılmaktadır. Mari vilayetine bağlı Oğuzhan ilçesinde bulunan “Agaýana” firması, 3 hektarlık bir alanda yerel sunta üretimi için bir tesis kurdu.

Ana hammaddelerinin % 70'ini pamuk sapı ve kurutulmuş ağaçlardan elde edilen atıklardan oluşan ürünlerde yapıştırıcı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Firmanın yetkilisi Çarımurat Berdiyev yaptığı açıklamasında: “Sunta ve lamine sunta üretiyoruz. Ürünlerin çevre güvenliğine odaklanıyoruz, işlemlerinde kolaylık ve rahatlık sağlıyoruz ”dedi. Ayrıca, gelecekte şirketin ürün yelpazesini genişletmeyi ve dış pazarlara girmeyi planladığını belirtti.

İşletmenin yıllık üretim kapasitesi 20 bin metreküptür. Sunta, 1.83 ila 2.75 metre uzunluğunda ve 8 ila 24 milimetre kalınlığında mevcuttur. Tesiste yaklaşık 50 kişi çalışıyor.

Sunta esas olarak çatı ve duvarları kaplamak için kullanılır. Ayrıca, çeşitli mobilya, raf ve kapı, bölme ve ev dekorasyonu imalatında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *