Türkmenistan Meclisi, özel sektöre yönelik yenilenen yasayı kabul etti

Türkmenistan Meclisi binasında milletvekillerin 7.toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, "Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği" konulu kanunu yenilenen bir biçimde kabul edildi. Toplantıya, milletvekilleri yanı sıra çeşitli bakanlık ve kamu kurumlarından temsilcileri ve basın mensupları davet edildi.

Milletvekillerine "Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği" konulu Kanunu sunuldu. Yeni yasa tasarısında, ülkede piyasa ekonomisinin oluşum sürecinin arkasındaki itici güç olan iç girişimciliğin konumunu güçlendirmek için devlet politikasının öncelikleri yansıtıldı.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın desteğiyle 11 yıl önce kurulmuştu. Bugünkü günde 23 bin üyesi olan ve dev bir sivil toplum örgütüne dönüşen bu özel sektör, çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedir. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin Çin, BAE, Avusturya’da temsilciliği, Çin, Afganistan ve diğer ülkelerde ticaret evleri yer almaktadır.

Türkmen işadamları ülkenin ekonomik gücünün arttırılmasına büyük katkı sağlamaktadır. Yerel firmalar tarafından uluslararası standartlarda ihracata yönelik ve ithalatın azaltılmasına katkı sağlayan ürün üretimi arttırılmaktadır.

Bugünkü günde özel sektör temsilcileri, arazileri verimli kullanarak, seralar kuruyorlar, hayvancılık ve kümes hayvanları geliştirmek konusunda başarılı faaliyette bulunarak, ülkenin gıda güvenliğinin sağlanmasına katkı sağlamaktadır. Girişimciler uluslararası işbirliğini genişletiyor, ortak girişimler oluşturmak, büyük projelere yatırım çekmek için aktif olarak çalışıyorlar. Özel sektör üyelerinin öncelikli faaliyeti turizmdir.

"Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği" konulu Kanunu’nun yeni versiyonunun özel sektörün yasal, örgütsel, ekonomik temelini tanımlamaktadır. Özellikle, bu kamu kuruluşunun yetkileri genişletilmiş, iş dünyasının ülkenin ilerici gelişimindeki rolünü önemli ölçüde artıracak hakları ve yükümlülükleri belirtilmiştir.

Milletvekilleri aynı zamanda başka da birçok yasa tasarılarını değerlendirdi: “Türkmenistan Medeni Kanununda Değişiklikler”; “İdare Suçları Hakkında Türkmenistan Kanununda Değişiklikler ve Ekler”, “Türkmenistan'da Avukatlık ve Avukatlık Üzerine” Türkmenistan Kanununda Değişiklikler, “Serbest Ekonomik Bölgeler Üzerine” Türkmenistan Kanununda Değişiklikler gibi birçok yasa tasarısı ele alındı.

Milletvekillerine sunulan yasa tasarıları ve diğer kanunlardaki değişiklikler oybirliğiyle kabul edildi.

Rastgele Haberler

Azerbaycan Hazar Anayasası’nı onayladı

Şubat 14, 2019 - 11:55 PM
Azerbaycan Milli Meclis’i, Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsüne dair Sözleşmeyi genel toplantıda onayladı. Kazakistan’ın ardından Azerbaycan’da 12 Ağustos 2018 tarihinde Aktau kentinde Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan 5 ülke Devlet Başkanı’nın 20 yılı aşkın bir süre yapılan müzakereler sonucunda hazırlanan ve dünya basınında ‘Hazar Anayasası’ olarak kabul gören Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsüne dair Sözleşmeyi onaylamış oldu.
Daha fazla oku

Türkmenistan ile İran işbirliği, Tahran’da ele alındı

Ocak 28, 2019 - 9:39 PM
İran’ın başkenti Tahran’da Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev ile İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi arasında siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi. İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, taraflar ikili ve bölgesel işbirliğini değerlendirdi. Siyasi ve ekonomik işbirliklerinin geliştirilmesi için ortak çözümler ve planlar ele alındı.
Daha fazla oku

Havalimanına bir metro hattı daha

Eylül 10, 2019 - 11:45 PM
İstanbul Havalimanı-Halkalı metro hattında tünel kazısı başlıyor. 2,5 yılda tamamlanması beklenen metro hattıyla Halkalı-İstanbul Havalimanı arasında günde 70 bin yolcu taşınacak.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *