Ilkinji arap kosmonawt

Geçen hepde Birleşen Arap Emirliklerinden bolan ilkinji kosmonawt älem giňişligine göterildi. 35 ýaşly Hazzaa al-Mansuriý Gazagystandaky Baýkonur kosmiki stansiýasyndan uçdy.Ol halkara kosmiki stansiýasyna çykarylan ilkinji arap höküminde taryha girdi.

Muhammad bin Raşid adyndaky kosmiki merkeziniň ýolbaşçysy Amir Al-Gaffariý Mansuriniň bu uçuşynyň arap dünýäsi üçin uly täzelik we älem giňişligini öwrenmekdäki örän ýerine düşen ädimleriň biridigini nygtady. Mansuriý älem giňişliginde sekiz gün bolup, öwrenenlerini tejribede görkezdi.

Ol älem giňişligine özi bilen «Gurhanyň» bir nusgasyny, BAE-niň baýdagyny, maşgala agzalarynyň suratyny hem-de Dubaýyň şeýhi Muhammad bin Raşid al-Maktumyň galamyndan çykan kitaby alyp çykdy.

Bu gün Mars orbitasyny öwrenmek boýunça ekspedisiýa ilkinji arap goşulan bolsa, 2117-nji ýylda BAE Marsda ynsanlar üçin ilkinji stansiýany gurmagy meýilleşdirýär.

Rastgele Haberler

Новый способ сварки стекла с металлом

Mart 6, 2019 - 2:03 AM
Кварц, боросиликатное стекло и даже сапфир были успешно приварены к металлам, таким как алюминий, титан и нержавеющая сталь, с помощью лазерной системы, которая воздействует сверхкороткими импульсами инфракрасного излучения на стык материалов для их сплавления.
Daha fazla oku

Afganistan’a insani yardım ve demiryolu alanında işbirliği

Temmuz 27, 2019 - 8:35 PM
Türkmenistan, yakın komşularından Afganistan ile siyasi, ekonomik ve kültürel münasebetlerini her geçen gün geliştiriyor. Afganistan’ın kalkınmasına ve kalıcı barışın sağlanması için çaba gösteren Türkmenistan, bu ülkede pek çok projelere imza atmaktadır. Aynı zamanda Afganistan’a her vesilede insani yardımda bulunmaktadır.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *