Türkmen Lider, Rus Devlet Başkanı Putin’i doğum günü ile tebrik etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Liderler, iki ülke arasındaki ikili münasebetleri ele aldı.

Türkmen Lider, Rus mevkidaşı Putin’i doğum günü ile tebrik etti. Ayrıca, Rus Lideri’ne Rusya’nın kalkınması yönündeki çalışmalarında başarılar diledi.

Türkmen Lider, Rusya ile Türkmenistan münasebetlerinin karşılıklı saygı ve iyi komşuluk ilkeleri çerçevesinde yürütüldüğünü, bu münasebetlerin başarılı bir şekilde devam etmesinde Rus Lideri’nin tam desteğinin ve özel verdiğini önemin büyük payı olduğunu ifade etti.

Türkmen ve Rus Liderler, telefon görüşmesinde Türkmen-Rus ortaklığının öncelikli meseleleri üzerine görüş alışverişinde bulundu; bunların uygulanmasına önem verdileri.

Taraflar, karşılıklı yarar sağlayan ticaret ve ekonomik temasların kurulmasına yardımcı olmak, iş ve yatırım faaliyetlerini teşvik etmek ve modern gerçekleri hesaba katarak yeni gelecek vaat eden alanlar geliştirmek üzere kurulan Hükümetler arası Türkmen-Rus Ekonomik İşbirliği Komisyonunun çalışmalarına önemli bir rol verildiğini ifade ettiler. İki ülke ekonomileri için stratejik konuma sahip olan enerji, ulaştırma ve diğer konuların önemine değinildi.

Telefon görüşmesinde, Liderler 11 Ekim günü Aşkabat’ta düzenlenecek Bağımsız Devletler Topluluğu Devlet Başkanları Zirvesi’nin gündemini ele aldı. Türkmenistan’ın ev sahipliğinde ve başkanlığında yapılacak zirve, örgüt kapsamında verimli işbirliğinin bundan sonraki dönemde de geliştirilmesine yönelik konuların görüşülmesi açısından önemli olduğu ifade edildi.

Liderler, ülkelerin ilgili alanına giren uluslararası ve bölgesel konuları ve aynı zamanda BM ve diğer saygın uluslararası örgütler nezdindeki münasebetlerin geliştirilmesi konularını değerlendirdi.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’dan Japon Turistler İçin Vize Kolaylığı

Mayıs 30, 2019 - 4:29 PM
Türkmenistan, Japonya'dan gelen turistlere konsolosluk ve vize yardımı sağlamaktadır. Bunanla ilgili kararname, Devlet Başkanı tarafından imzalandı. Belgede, Türkmenistan'a gelen Japon vatandaşlarına uygun bir tarife oluşturması için 10 günlük bir süre için bir defalık turizm vizesi verilmesi öngörülüyor.
Daha fazla oku

Представлены смартфоны Redmi K20 и K20 Pro

1, 2019 - 1:27 AM
Redmi, бренд компании Xiaomi, представил два новых смартфона Redmi K20 и K20 Pro. Старшая модель впервые в серии получила флагманский процессор Qualcomm Snapdragon 855, а также выдвижную 20-мегапиксельную камеру.
Daha fazla oku

Türkmen Lider’den yeni kitap çalışması

Mayıs 17, 2019 - 8:48 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Devlet Başkanlığı Ahalteke Atçılık Kompleksi’ni ziyaret etti. Ahalteke atlarına olan hayranlığı ve usta jokeyliği ile tanınan Türkmen Lider, hipodromda atla gezinti gerçekleştirdi. Ayrıca, bu komplekste yeni dünyaya gelmiş Alabay cinsi köpekleri inceledi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *