Türkmenistan BDT Zirvelerine ev sahipliği yapacak

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) basın merkezinden yapılan açıklamaya göre, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 10 Ekim’de BDT Dışişleri Bakanları, 11 Ekim’de ise Devlet Başkanları zirvesi gerçekleştirilecek.

Dışişleri Bakanları Zirvesi’nde BDT ülkeleri dışişleri bakanlıkları arasındaki işbirliğinin arttırılması, BDT Oyunlarının yapılması, BDT ülkeleri arasında bilgi güvenliğinin sağlanması, Silahlı kuvvetlerin ortak (ortak) bir iletişim sisteminin oluşturulması, uyuşturucu, psikotropik maddeler ve öncüllerde yasadışı ticarete karşı mücadele gibi konular ele alınacak.

Dışişleri Bakanları tarafından mutabık kalınan belgeler, 11 Ekim günü Devlet Başkanları Zirvesi’nde ele alınacak. Özellikle bu zirvede BDT ülkeleri arasındaki Stratejik İşbirliği Deklarasyonu’nun kabul edilmesi beklenmektedir.

Bu zirveyla birlikte 2020 BDT başkanlığı Özbekistan’a geçecek. Türkmenistan, bu zirvelere ile birlikte BDT başkanlık dönemini sonlandıracak.

Bir yıl boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Türkmenistan, BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev’den tam not aldı. Lebedev, Türkmenistan’ın başkanlık döneminin çok verimli ve başarılı geçtiğini kaydetti.

Rastgele Haberler

Dünýäde iň gymmat şypahana

Mayıs 6, 2019 - 5:27 PM
Ýewropadadyr öýdüp pikir edýärsiňizmi? Asla, beýle däl. Ol biziň öz yklymymyzda ― Aziýada. Has takygy, Filippin adalarynda dünýäde iň gymmat şypahana açylyp, ulanmaga berildi. Bu barada «Daily Mail» neşiri habar berýär. «Banwa Private Island» diýlip atlandyrylýan şypahana Palawan arhipelagyndaky
Daha fazla oku

Türkmenistan’da devlet sektöründe önemli yapılandırmalar

Ocak 30, 2019 - 9:25 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans bağlantı sistemiyle Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarının bazıları ile hükümet toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, devlet sektöründeki önemli yapılandırmalar konusunda kararlar alındı. Ulaştırma ve sanayi sektörü bir çatı altında toplandı, tarım, eğitim, ticaret sektörlerine yönelik bir dizi kararlara imza atıldı. Tarım, ulaştırma,
Daha fazla oku

Türkmenistan Aziýanyň Kubogynda

Ocak 7, 2019 - 10:47 AM
Türkmenistanyň futbol boýunça milli ýygyndysy ikinji gezek Aziýanyň Kubogyny eýelemek ugrundaky halkara ýaryşa gatnaşýar. “F” toparçada çykyş edýän milli ýygyndymyzyň garşydaşlary Ýaponiýanyň, Özbegistanyň hem-de Omanyň ýygyndylary boldy.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *