Türkmenistan Uluslararası Paten Birliği'ne üye oldu

Türkmenistan Kış Sporları Ulusal Merkezi, Uluslararası Paten Birliği'ne (ISU) kabul edildi. Bununla ilgili karar, Uluslararası Paten Birliği’nin İsviçre’nin Lozan kentinde düzenlenen kongresinde alındı.

Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikaları Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan habere göre, bu kararın, Türkmen patencilerinin dünya ve kıta düzeyindeki tüm yarışmalara katılmasına imkan sağladığı ifade edildi.

Uluslararası Paten Birliği yetkililerinin Türkmenistan’daki kış spor tesislerindne memnun kaldığı ve kış sporlaır için oluşturulan altyapının önemli olduğundan bahsettiği açıklandı.

Aşkabat’ta çok fonksiyonlu spor kompleksinde 2 adet buz pateni, Milli Olimpik Spor Köşkü, Türkmenistan İçişleir Bakanlığı’na ait Galkan buz pateni ve Avaza ulusal turizm bölgesindeki Kış Oyunlar Spor Merkezi Türkmenistan’da kış sporları için önemli spor tesisleridir. Toplam 5 adet buz pateni, çeşitli turnuvalar için önemli bir platformdur.

Uluslararası Buz Pateni Federasyonu (kısaca ISU) buz pateni disiplinleri olan artistik buz pateni, senkronize kayma, sürat pateni ve kısa kulvar sürat pateninde uluslararası yönetim organıdır. 1892'de Hollanda, Scheveningen'de kurulmuştur. En eskiye dayanan spor federasyonlarından biridir. ISU belirtilen disiplinlerde uluslararası kuralları ve düzenlemeleri yapmak ve yarışmaları düzenlemekle görevlidir. Lozan, İsviçre'de bulunmaktadır.

Rastgele Haberler

Migrasiýa Gullugy habar berýär

Mayıs 3, 2019 - 11:20 PM
Daşary ýurt raýatlaryna we raýatlygy bolmadyk adamlara Türkmenistana gelmek hem-de Türkmenistandan gitmek üçin wizalary we Türkmenistanda zähmet işini amala aşyrmak üçin rugsatnamalary resmileşdirmek üçin talap
Daha fazla oku

Türkmenistan Heyeti’nin BM ziyareti

Temmuz 19, 2019 - 10:44 AM
Türkmenistan, Birleşmiş Milletler Ekonomi ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) himayesinde düzenlenen Siyasi Forum’a katılmaktadır. Türkmenistan Maliye ve Ekonomi Bakanı Batır Bazarov başkanlığındaki heyet, BM ziyareti kapsamında BM Ekonomi ve Sosyal Konseyi Asya ve Pasifik Bölgesi İcra Sekreteri Armida Salsiah Alisjahbana ve BM Genel Sekreteri Yardımcısı, En Az Gelişmiş Ülkeler, Kara İçi Gelişmekte Olan Ülkeler ve Küçük Ada Gelişmekte Olan Ülkeler Yüksek Temsilcisi Fekitamoeloa Utoikamanuu ile bir araya geldi.
Daha fazla oku

"Gazprom" türkmen gazyna gyzyklanýar

Mart 27, 2019 - 10:25 PM
Şu gün hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedow «Gazprom» açyk paýdarlar jemgyýetiniň müdiriýetiniň başlygy, direktorlar geňeşiniň başlygynyň orunbasary Alekseý Milleri kabul etdi.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *