ABD’den Türkmenistan kültürel mirasına destek

ABD yönetimi Dışişleri Bakanlığı yürüttüğü Kültürel Mirası Koruma Elçileri Fonu kapsamında dünya ülkelerinin kültürel mirasının korunmasına destek sağlamaktadır. Bu fon çerçevesinde, Türkmenistan’da da pek çok proje hayata geçirildi.

ABD’nin Aşkabat Büyükelçiliği’nde yapılan açıklamaya göre, en son Türkmenistan’ın doğusundaki Lebap vilayetindeki Dayahatın kervensarayı Kültürel Mirası Koruma Elçileri Fonu tarafından sağlanan mali destek ile restore edildi. Bu projenin sona ermesiyle ilgili düzenlenen törene; ABD’nin Aşkabat Büyükelçisi Matthew Klimov ve diğer Kültür Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Büyükelçi, ABD Büyükelçiliği ve Türkmenistan Kültür Bakanlığı ile işbirliği kapsamında yürütülen projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. ABD Büyükelçisi törende yaptığı konuşmasında; “İpek Yolu'nun Dayahatın kervansarayı gibi tarihi yerleri, yalnızca Türkmenistan'ın zengin kültürel mirasının bir parçası değil, aynı zamanda tüm insanlığın ortak kültürel mirasının bir parçası. Umarız güçlü ve devam eden ortaklığımız sayesinde, gelecek nesiller için bu değerli hazineleri koruyabilir ve onları çalışma, araştırma ve uluslararası turizm yoluyla daha geniş bir izleyici kitlesine açabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Dayahatın kervensarayı projesi, Dışişleri Bakanlığı yürüttüğü Kültürel Mirası Koruma Elçileri Fonu kapsamında yürütülen bir projedir. Proje 3 aşamadan oluşmaktadır. Projenin ikinci etabında kervansarayın kuzey ve doğu duvarlarını korumak ve kısmen restore etmek için çalışmalar yapıldı ve sütunların süsü korunma çalışmaları devam etti.

İpek Yolu boyunca stratejik olarak önemli bir durak olan 12. yüzyıla ait Dayahatın kervansarayı, Orta Asya'daki en iyi korunmuş kervansaraylardan biridir.

2001 yılından bu yana, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı yürüttüğü Kültürel Mirası Koruma Elçileri Fonu’ndan 26 hibe aldı. Bu alanda Peru ile en çok proje alınan ülkeler konumundadır. 1,6 milyon dolarlık toplam hibe karşılığında Türkmenistan’ın birçok kültürel mirasının korunmasına yönelik projelere imza atıldı.

Rastgele Haberler

Buffon: ýene bir ýyldyz taryha öwrülýär

Mart 29, 2019 - 9:58 PM
Italiýanyň futbol boýunça milli ýygyndysynyň ady rowaýata öwrülen derwezeçisi, futbol muşdaklarynyň ençemesiniň gahrymany Janluiji Buffon şu möwsüm tamamlanansoň, futbol bilen hoşlaşar. 28-nji ýanwarda 41 ýaşyny dolduran derwezeçi häzirki topary ― Parižiň PSŽ-si bilen şertnamasyny uzaltmaz we
Daha fazla oku

Russiýa daşky dünýä bilen arasyny bir günlük üzer

Şubat 15, 2019 - 12:19 AM
Russiýada daşky dünýäden garaşsyz kommunikasiýa mümkinçiliklerini göz ýetirip bilmek bilen interneti bir günüň dowamynda kesmegi meýilleşdirýär. Şeýlelikde, şol gün 110 million adam internetden peýdalanyp bilmez. Şol gün ýerli internet binýady bolan Runet synag ediler. Bu synag bolsa onuň mümkinçiliklerini kesgitlemäge ýardam berer.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *