Türkmen Lideri’ne Bağımsızlık hediyesi

Türkmenistan Bağımsızlık Bayramı’nı kutluyor. Başkent Aşkabat’ın merkezindeki Bağımsızlık Meydanı’nda düzenlenen resmi törende, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a ahalteke atı hediye edildi.

Askeri geçit töreninin ardından Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, Devlet Başkanı’na “Dovamlı” isimli Ahalteke atını hediye etti.

Safkan ahalteke atlarının çoğaltılması ve Türkmen atlarının tüm dünyadaki saygınlığının arttırılması için çaba gösteren Türkmen Lider, iyi bir at binici ve jokey.

Türkmen milli geleneklerinde at önemli bir hediye olarak kabul edilmektedir. Ahalteke atı Türkmen halkının milli zenginliğidir.

Bu nedenle, Türkmenistan’da her sene Nisan ayının son Pazar günü At Bayramı (Bedev Bayramı) kutlanmaktadır. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın göreve gelmesiyle bu bayram daha büyük bir heyecanla kutlanmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinden yabancı konuklar ve at severler davet edilmektedir.

Türkmen Lideri’nin inisiyatifi ile Galkınış atlı sirk grubu oluşturuldu. Bu grup, Türkmenistan’daki bütün resmi törenlere katılmaktadır. Türkmen atlı grubunun at üzerindeki gösterileri tüm dünyada bilinmektedir ve pek çok uluslararası festivallerde birincilik ve Grand Prix ödüllerini kazanmaktadır.

Bağımsızlık Bayramı’nda da atlı grubu konukları selamlayarak geçti. Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 28.yıldönümü dolayısıyla 28 atlı Türkmen yiğidi ellerine Türkmen Bayrağı ile konuklara gösteri sundu. 

Rastgele Haberler

BDT Başbakanlar Zirvesi, Aşkabat’ta yapıldı

Mayıs 31, 2019 - 3:32 PM
Türkmenistan’ın ev sahipliğinde Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerin Hükümet Başkanları (Başbakanlar ) Zirvesi gerçekleştirildi. İnovasyon gelişme, fikri mülkiyet haklarının korunması, gümrük kontrolü gibi pek çok konunun ele alındığı zirveye, BDT Başkanı ve Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlık etti.
Daha fazla oku

Hazar’ın Türkmen sahilinde Uluslararası Otomobil Fuarı

Ağustos 11, 2019 - 1:39 PM
Türkmenistan’ın ev sahipliğinde Hazar Denizi’nin kıyısındaki Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nda Uluslararası Otomobil Fuarı düzenlendi. Söz konusu fuar, 12 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamında gerçekleştirildi. Çok sayıda davetli ve yabancı basın mensuplarının
Daha fazla oku

Ahal eyaleti : Atamalar ve görevden almalar

Ocak 7, 2019 - 7:39 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı eyalet ve ilçe belediyelerinde atamalar ve görevden almalara devam ediyor. Bugün gerçekleşen yılın ilk Video Konferans toplantısında Türkmen Liderinin Ahal eyaleti belediyelerine ilişkin atama ve görevden almaları :
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *