Türkmenistan’da vatandaşlığa kabul edilenlere pasaport takdimi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un imzaladığı Kararla 863 kişiye Türkmenistan vatandaşlığı verildi. Türkmenistan vatandaşlığına kabul edilen kişilere pasaportu, Türkmenistan Devlet Göç İdaresi’nde düzenlenen tören ile takdim edildi.

Aralarında Atavatan Türkmenistan Dergisi’nin de davet edildiği Türkmenistan Devlet Göç İdaresi’nde düzenlenen törene, Türkmenistan Devlet Göç İdaresi Başkanı Mergen Gurdov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev, BM Türkmenistan Daimi Temsilcisi Elena Panova, BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Natalya Gherman, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Orta Asya Ofisi Koordinatörü Yasuko Oda ve çok sayıda davetli katıldı.

Yabancı ve yerel basının takip ettiği törende konuşan Türkmenistan Devlet Göç İdaresi Başkanı Mergen Gurdov, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla bugüne kadar 9 binden fazla kişinin Türkmenistan vatandaşlığına kabul edildiğini kaydetti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Orta Asya Ofisi Koordinatörü Yasuko Oda konuşmasında, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin Türkmenistan Devlet Başkanı’na gönderdiği mesajı okudu. Filippo Grandi mesajında, Türkmenistan Devlet Başkanı’na dünyada vatansızlığın sonlandırılması yönündeki çalışmalarından büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Grandi ayrıca, Türkmenistan’ın bu alanda Orta Asya bölgesinde örnek bir ülke olduğunu da belirtti.

BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Natalya Gherman konuşmasında, tüm dünyada vatansızların ve mültecilerin sayısının çok olduğunu ve bu sorunun önemli olduğuna dikkat çekti. Gherman, tüm dünyada en az 10 milyon kişinin herhangi bir ülkeye tabiiyeti bulunmamakta olduğunu ve bu alanda Türkmenistan Hükümeti’nin yaptığı çalışmaların takdir edildiğini ifade etti. Gherman, Türkmenistan’ın 2014 yılında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından başlatılan vatansızlığın sonlandırılması yönündeki çalışmalarda aktif bir görev aldığını belirtti. Orta Asya bölgesinde yaklaşık 100 bine yakın kişinin vatandaşlığının bulunmadığını belirtti. Gherman, UNHCR olarak  2024 yılına kadar vatansızlık durumunu sonlandırmakta kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

Resmi konuşmaların ardından Türkmenistan Devlet Göç İdaresi’nin yaptığı faaliyetler doğrultusunda sine vizyon gösterisi izlendi.

 Ardından , Türkmenistan Devlet Göç İdaresi Başkanı Mergen Gurdov, BM Türkmenistan Daimi Temsilcisi Elena Panova, BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Natalya Gherman, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Orta Asya Ofisi Koordinatörü Yasuko Oda Türkmenistan vatandaşlığına kabul edilen kişilere pasaportunu törenle takdim ettiler.

 Bu törende 60 kişi pasaport aldı. Ülke genelinde bütün vilayetlerde törenler düzenlenerek, 863 kişi pasaportuna kavuşacak. 2011 yılından bu yana 9 binden fazla kişi Türkmenistan vatandaşlığına kabul edildi.

Rastgele Haberler

Türkmenistan 10.Uluslararası Gaz Kongresi’ne hazırlanıyor

Nisan 3, 2019 - 11:14 PM
Yeni uluslararası enerji ticareti biçimlerini geliştiren Türkmenistan, 21-22 Mayıs tarihlerinde Avaza turizm bölgesinde gerçekleştirilecek 10.Uluslararası Gaz Kongresi’ne hazırlanıyor. Dünyanın önemli organizasyonlarının arasında yerini alan bu forum yakıt ve enerji sektöründeki tüm ilgili yabancı
Daha fazla oku

Eksport : 84,1 Milliard Amerikan Dollaryna deň

Şubat 6, 2019 - 12:21 AM
Türkmenistanda täze özgertmeler döwrüne gadam basyldy. Ýurdumyzy 2019 — 2025-nji ýyllarda durmuş-ykdysady taýdan ösdürmegiň maksatnamasy tassyklandy. Bu Maksatnamanyň taýýarlanylmagy hökümetiň mejlislerinde yzygiderli ara alnyp maslahatlaşyldy. Ykdysadyýeti diwersifikasiýalaşdyrmagyň
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *