Türkmenistan’da ikinci uydu için hazırlık

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Enerji Bakanı Murat Artıkov ve Türkmen İletişim Ajansı Başkanı Bayram Övezov ile enerji ve haberleşme sektöründeki gelişmeleri değerlendirdi. Çalışma toplantısında, 2019-2025 Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı kapsamında bu sektörlerde yapılacak çalışmalar ele alındı.

Enerji Bakanı Murat Artıkov, elektrik enerji üretiminin arttırılması için yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Son yıllarda sektörün potansiyelin arttırılması için başta başkent Aşkabat olmak üzere, Ahal, Balkan, Lebap ve Daşoğuz vilayetinde gaz türbinli elektrik santralleri inşa edildi.

Bunun yanı sıra Daşoğuz-Balkan ve Balkan-Ahal halkalı elektrik güç hattının oluşturulması için projeler sürdürülmektedir. Ayrıca, Mari Devlet Elektrik Santrali bünyesinde inşa edilen 1574 Megavat gücündeki 4 gaz ve 2 buhar türbinli kombine çevrim santralinin Türkmenistan’ın elektrik enerji potansiyelinin artmasına imkan sağladığı ifade edildi. Bu projeyle ülkenin dev elektrik santralinde yakıt olarak kullanılan doğal gaz tüketimi önemli ölçüde azalarak, atmosfere salınan zararlı emisyonların hacmi 2-3 oranında azalmıştır.

Ayrıca, 2013-2020 Elektrik Enerji Sektörü Kalkınma Programı kapsamında Japon Sumitomo şirketi tarafından Lebap vilayetinde 432 megavat gücünde bir elektrik santrali de inşa edilmektedir.

Bunun yanı sıra Türkmenistan Afganistan’a elektrik ihracatını artırmak amacıyla bir dizi elektrik hattı projelerini hayata geçirdi. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattına paralel inşa edilmekte olan . Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattı da önemlidir.

İKİNCİ UYDU İÇİN HAZIRLIK

Türkmen İletişim Ajansı Başkanı Bayram Övezov, haberleşme sektöründeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ajans başkanı, Türkmenistan’ın ikinci haberleşme uydusunun uzaya gönderilmesi çalışmalarından bahsetti. Daha önce uzaya fırlatılan TürkmenÄlem 520E haberleşme uydusunun önemli olduğu ifade edildi.

Türkmentelekom şirketi tarafundan Türkmenistan-Kazakistan, Türkmenistan-Özbekistan fiber-optik iletişim hatlarının yenilenmesi yönünde çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca bu yöndeki çalışmalar İran ve Afganistan yönünde yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra Altyn Asyr GSM operatörünün hizmet alanlarının genişletilmesine yönelik konular ele alındı. GSM operatörünün 4G ve 5G İnternet hizmetlerini sunmasına yönelik çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Rastgele Haberler

Atavatan Türkmenistan’ı Facebook’tan Takip edin!

Ocak 18, 2020 - 5:36 PM
Ata Vatanımız Türkmenistan ile ilgili güncel haber ve analizleri Türkçe, Türkmence, Rusça ve İngilizce  olarak günlük yayınlamakta olan Atavatan Türkmenistan Uluslararası Dergisinin resmi www.atavatan-turkmenistan.com sitesi, sosyal medyada giderek büyüyor. Yayın ekibimiz tarafından üretilen haber ve analizleri yayınlayan sitemizdeki haber ve analizleri Facebook hesabımızdan da takip edebilirsiniz. Sitemiz Türkmenistan’daki önemli sosyal, ekonomik ve siyasi gelişmeleri yerinde takip etmekte ve anında dünyaya servis etmektedir. Türkmenistan ile haber ve analizleri Facebook hesabımızdan
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *