Türkmenistan’ın 100 yıl önceki ilk kütüphanesi

Ekim 1919 yılında Türkmenistan’ın doğusundaki Amuderya nehrinin kıyısındaki Türkmenabat kentinde ilk kütüphane kitapseverlere kapılarını açmıştı. O zaman kütüphanedeki kitap sayısı 5 bin 500 civarındadydı.

Edebi eğitim, dünya görüşünün oluşmasında, zihinsel değerlerin devamlılığında büyük öneme sahiptir. Ve bu yönüyle, Türkmenabat'ın kütüphane ağı, ülke genelinde olduğu gibi, son on yılda da kalkınma için etkili bir ivme kazandı.

18 Ekim 2014 yılında bu bölgede yeni bir kütüphane açıldı. Yeni kütüphanenin toplam alanı 11,5 bin metrekaredir. Bugün kitap stoğu 300 bin kopyayı aşıyor. Okurlar için, 450 kişinin aynı anda kitap okuyabileceği, araştırma yapabileceği 11 okuma odası, konferans salonu, Internet odası, sinema salonu ve diğerler odalar mevcuttur. Kütüphanenin en üst katında ise gök cisimlerinin gözlemlendiği bir Alman teleskopu yerleştirilmiştir.

Bugün, Amuderya Vadisi'nin kentlerinde, ilçelerinde, kasabalarında ve köylerinde 53 kütüphane faaliyet göstermektedir. Toplam fonları neredeyse 1 milyon 350 bin kitaptır. Şimdi onları dijital platforma aktarmak için çalışmalar devam ediyor.

Rastgele Haberler

Во Франции археологи обнаружили клад

6, 2019 - 11:14 PM
Клад в виде серебряных и золотых монет обнаружили археологи в городе Дижон (департамент Кот-д'Ор). Об этом сообщила газета Le Figaro. Как указывает издание, клад состоит из 34 монет, из которых 10 — золотые. Они были спрятаны в небольшую бронзовую коробку и
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *