Trump: ABD, Türkmenistan ile ekonomik ilişkilerini genişletecek

ABD Başkanı Donald Trump, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a Türkmenistan Bağımsızlığı’nın 28.yıldönümü için tebrik mesajı gönderdi. Mesajında özellikle Türkmenistan ile ekonomik işbirliğinin genişletilmesi isteyen Trump,  bu alandaki kararlığını ifade etti.

Trump’ın mesajında; “ABD, ülkelerimiz arasında kültürel, eğitiml ve ekonomik bağları genişletmeyi ve Orta Asya'nın daha fazla refahını sağlamak için Türkmenistan ile işbirliğini sürdürmeyi umuyor. Ülkelerimiz arasında gelişen ve geçen yıl güçlenmeye devam eden ikili ilişkileri gerçekten takdir ediyorum. Gelecekte ortaklığın başarılı bir şekilde devam etmesini umuyorum.” İfadeleri yer aldı.

ABD, Türkmenistan’ın yürüttüğü bölgesel projeleri desteklemektedir. Bu da Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesini de kapsamaktadır.

Türkmenistan ile ABD arasındaki diplomatik ilişkiler 19 Şubat 1992'de kuruldu. Türkmenistan ile ABD arasında bu süre zarfında 59 anlaşma imzalandı. Petrol gaz, kimya sanayi, bilgisayar teknolojisi, enerji, tarım, ulaştırma ve lojistik faaliyet gösteren dev Amerikan şirketleri ile işbirliği yapılmaktadır. Bunlar arasında Boeing, General Electric, John Deere, Microsoft, Caterpillar ve diğerleri yer almaktadır.

 1 Mayıs 2018 itibariyle Amerikan şirketlerinin katılımıyla Türkmenistan'da toplam 2,573,43 milyon ABD Doları ve 0,3 milyon Euro tutarında 156 proje tescil edilmiştir.

Rastgele Haberler

TOBB ve ECOCCI’den Türkmenistan’a başarı ödülü

Ağustos 11, 2019 - 6:47 PM
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (ECOCCI), Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’na Birinci Hazar Ekonomik Forumu kapsamındaki iki dev fuarı başarılı gerçekleştirildiği için başarı ödülü ve sertifikasını takdim etti.
Daha fazla oku

Türkmenistan, Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi toplantısında

Şubat 20, 2019 - 9:49 PM
Türkmenistan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi Bakanlar toplantısına katıldı. Toplantıya, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katıldı. Etkinlikte Güney Gaz Koridoruna katılan ülkelerin enerji bakanları ve Avrupa Bütçe ve İnsan Kaynakları Komiseri, Danışma Kurulu'nun eş başkanı Günther Oettinger gibi çeşitli yapıların temsilcileri de yer aldı.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *