Türkmenistan, BAE, Umman ve Bahreyn ile münasebetlerini değerlendirdi

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 74.oturumu çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Abdullah Bin Zayed Al Nahyan, Umman Sultanlığı Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alawi ve Bahreyn Krallığı Dışişleri Bakanı Şeyh Halid Bin Ahmed Bin Mohamed Al Khalifa ile görüştü.

Türkmen ve BAE Dışişleri Bakanları görüşmesinde, ikili münasebetleri değerlendirdi. Taraflar özellikle, BM ve İslam İşbirliği Örgütü ve diğer uluslararası örgütler bazındaki ilişkileri ele alarak, Türkmenistan’ın Dubai’de Konsolosluk açmasının iki ülke münasebetlerin gelişmesine önemli katkı sağladığı ifade edildi.

Taraflar ayrıca, iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında siyasi istişareler ve ortak hükümetler arası komisyon toplantılarının düzenli olarak yapılmasının önemini vurguladı. Görüşmede, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin kapsamlı gelişiminin önemi vurgulandı.

Türkmen ve Umman Dışişleri Bakanları, petrol ve gaz kimyası alanında işbirliğinin geliştirilmesinin yanı sıra Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman koridorunun daha da geliştirilmesini ele aldılar.

Türkmen ve Bahreyn Dışişleri Bakanları görüşmesinde, taraflar, bu yıl Mart ayında Aşkabat’a yaptığı devlet ziyareti sırasında Türkmenistan Devlet Başkanı ile Bahreyn Kralı arasında mutabık kalınan anlaşmaların uygulanmasına yönelik konular ele alındı. Bu bağlamda, iki ülke arasındaki siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ve insani alanlardaki işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Rastgele Haberler

Belediye atamaları devam ediyor

Ocak 5, 2019 - 10:45 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı yeni yılın ilk günlerinden itibaren belediyelere atamalar yapmaya başladı. İlk olarak Ahal eyalet belediye Başkan yardımcılığına atama yapıldı. Daha sonra ise, Balkan eyaletinin Hazar şehrinin belediye başkan yardımcılığına atama gerçekleşti. Bugün ise, Balkanabat şehrinin belediye
Daha fazla oku

Marsa syýahatyň bahasy...

Şubat 15, 2019 - 12:22 AM
Ýene alty-ýedi ýyldan Marsa syýahat edip ýa-da ymykly göçüp gidip bolar. Häzirlikçe täsin eşidilýän hem bolsa, bu başa barmajak täzelik däl. Amerikanyň Birleşen Ştatlarynyň «SpaceX» älem giňişligi şereketi eýýäm bu syýahatyň bahasyny hem
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *