Dünyanın en yüksek binası, Türkmen bayrağıyla süslendi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde bulunan ve dünyanın en yüksek binası Burç Halife, 27 Eylül Türkmenistan Bağımsızlık Bayramı dolayısıyla Türkmen bayrağının renklerine büründü. 828 metre yüksekliğindeki bu bina, Türkmen bayrağıyla ışık saçtı.

Burç Halife binasının Türkmen bayrağıyla süslenmesi, Türkmenistan ile BAE arasındaki dostluk ve kardeşliğin bir jesti oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri, uzun süredir Türkmenistan'ın önemli ticari ve ekonomi ortağıdır. İkili ilişkiler, iş yapıları dahil olmak üzere çeşitli alanlarda etkin bir şekilde gelişmektedir. Üst düzeydeki karşılıklı ziyaretler ile ikili ilişkiler daha da gelişmektedir. 2010 yılında Abu Dhabi’de Türkmenistan’ın Uluslararası Yatırım Forumu gerçekleştirildi.

BAE’nin Dragon Oil şirketi, Türkmenistan’da başarılı faaliyetlerde bulunmaktadır. 1999 yılından bu yana Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısında ürün paylaşım anlaşması kapsamında büyük yatırımlara imza atarak, petrol üretimini gerçekleştirmektedir. BAE iş dünyası temsilcileri, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesine de ilgi göstermektedir.

Karşılıklı uçak seferlerinin arttırılması ile Aşkabat ile Abu Dhabi ve Dubai arasındaki münasebetler gelişmektedir. Aşkabat- Abu Dhabi sefer sayısı haftada 2’e çıkarken, Dubai de düzenli tarifeli seferler yapılmaktadır.

Türkmenistan ile BAE işbirliği iş dünyası temsilcileri arasında da yoğun bir şekilde devam etmektedir. Dubai’de Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği mağazası açıldı ve Türkmen halı ürünlerinin satışı başlandı.

1995 yılında Türkmenistan ile BAE arasında kurulan diplomatik münasebetler, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 31 Ağustos 2019’da Dubai’de Türkmenistan Konsolosluğunun açılmasına yönelik imzaladığı Kararla daha da pekişecek.

Türkmen Lider, 28 Eylül 2019 tarihinde imzaladığı Karar ile Ihlasgeldi Amanov’u Türkmenistan’ın Dubai Başkonsolosu görevine atadı.

Rastgele Haberler

Türkmenistana girişde alynýan ýygymlar

Ocak 8, 2019 - 10:16 PM
Türkmenistana gelýän we ondan üstaşyr geçýän daşary ýurt raýatlary Döwlet serhedindäki migrasiýa gözegçilik postlaryndan girende Türkmenistanda bolmagy üçin, 10 amerikan dollary möçberde hasaba alyş ýygymyny töleýärler.
Daha fazla oku

Eýranda türkmen metbeçiliginiň ösüş ýoly

Temmuz 29, 2019 - 7:20 PM
Eýranda türkmen dilinde neşir edilen kitaplar barada ýokarda H.Same-diniň ady agzalan işlerinden başgada, XX asyryň ahyrynda we XXI asy-ryň birinji onýyllygynyň dowamynda birnäçe bibliografik görkezijiler çap edilipdir. Bu gollanmalarda hasaba alnan kitaplar gaýtalansada, olar
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *