Türkmen Lider, Suudi Arabistan Devlet Bakanı ile görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Suudi Arabistan Devlet Bakanı, Suudi Arabistan Krallığı Bakanlar Kurulu Üyesi Emir Türki Bin Muhammed Bin Fahad Bin Abdul Aziz Al Saud ve Suudi Kalkınma Fonu Genel Başkan Yardımcısı Halid Bin Süleyman Al Khudeyri ile görüştü. Görüşmede, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarının bazısı ve petrolgazdan sorumlu Devlet Başkanı danışmanı hazır bulundu.

Suudi Bakan, Türkmenistan ile uzun yıllar süren verimli işbirliğini güçlendirmeye ve genişletmeye büyük bir ilgi olduğunu ifade etti. Görüşmede, iki ülke münasebetleri değerlendirildi. Özellikle, Mayıs 2016’da Türkmenistan Devlet Başkanı’nın gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ziyaretinde mutabık kalınan anlaşmaların uygulanması konuları görüşüldü.

Türkmenistan’ın sanayileşme ve dijitalleşme programları kapsamında ticaret, ulaştırma ve haberleşme, tekstil ve diğer sektörlerdeki işbirliği Türkmenistan ile Suudi Arabistan arasındaki öncelikli işbirliği alanları olarak gösterildi.

Ayrıca, Türkmenistan ve Suudi Arabistan’ın dev enerji ülkeleri olması göz önünde bulundurularak, petrolgaz sektöründeki işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattı, petrolgaz sektörünün modernizasyonu, rekabet gücü yüksek olan hazır ürünlerin üretimi için çeşitli tesislerin inşa edilmesi konuları ele alındı.

Ayrıca, petrolgaz, kimya sanayisi ve tarım sektörlerinde ortak projelerin hayata geçirilmesi konularında Suudi Arabistan şirketlerine önerilerde bulunuldu. Bunun yanı sıra düzenli olarak iş forumlarının yapılmasının önemine değinildi.

Türkmen Lider, Suudi Arabistan Kralı ve Veliaht Prensi kendilerine uygun bir zamanda Türkmenistan’a davet etti.

Ayrıca Suudi Bakan Türki Bin Muhammed Bin Fahad Bin Abdul Aziz Al Saud, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile de bir araya geldi.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *