ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Orta Asyalı Bakanlar ile görüştü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, New York’ta düzenlenen ABD ile Orta Asya Dışişleri Bakanlar arasında oluşturulan C5+1 formatındaki toplantıya katıldı. Ülkeler arasındaki ticari ve yatırım işbirliği konularının ele alındığı toplantıya, Kazakistan yeni atanan Dışişleri Bakanı Muhtar Tleuberdi, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Türkmenistan’ın ABD Büyükelçisi Meret Orazov katıldı.

Toplantıda, C5 + 1 platformunun, Orta Asya'da ekonomik işbirliğini arttırmanın ve bölgenin transit altyapısını geliştirmek, çevreyi koruma çalışmalarını ve bölgesel güvenliği ve istikrarı güçlendirmek için ABD kaynaklarını çekmek için etkili bir araç haline geldiği belirtildi. ABD yatırımını ve teknolojisini Orta Asya'ya çekmek konusundaki “C5 + 1” diyalogu çerçevesinde çalışmaların sürdürülmesinin önemi, “C5 + 1 ″ platformunda kaydedilen ilerlemenin Amerika Birleşik Devletleri ve Orta Asya'nın iş dünyasına olumlu katkı sağlamasının önemli olduğu ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanı, Orta Asya ülkelerinin ekonomik ortaklığının önemini vurguladı. Pompeo ayrıca, bölgede istikrar ve sürdürülebilir büyüme için Orta Asya ülkeleri ile Afganistan arasındaki işbirliğini güçlendirme ihtiyacına dikkat çekti.

“C5 + 1” formatı, Orta Asya'daki beş ülke ile ABD arasındaki çok taraflı bir etkileşim mekanizmasıdır. 6 ülkenin Dışişleri Bakanları’nın ilk toplantısı Eylül 20015’te BM Genel Kurulu toplantıları kapsamında yapılmıştı.

“C5 + 1” formatındaki üst düzey toplantı, en son bir ay önce Kazakistan’ın başkenti Bul Sultan kentinde Orta Asya Dışişleri Bakanları ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı David Hale’nin katılımıyla yapılmıştı.

 

Rastgele Haberler

Dünya Bankasına Yeni Başkan

Nisan 5, 2019 - 11:50 PM
ABD Başkanı Donald Trump tarafından aday gösterilen ABD Hazine Bakanlığı Uluslararası İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Malpass, Dünya Bankası'nın yeni başkanlığına seçildi.
Daha fazla oku

Türkmenabat şäherinde Makul Hyzmat Terjime Merkezi işläp başlady

Nisan 15, 2019 - 6:03 PM
Türkmenistanyň Paýtagty Aşgabat şäherinde hyzmat berýän Makul Hyzmat Terjime Merkezi indi Türkmenabat şäherinde! Makul Hyzmat Terjime Merkeziniň baş direktory Altyn Nurmuhammedowanyň Atawatan Türkmenistan halkara žurnalyna habar bermegine görä, Lebap welaýatynyň merkezi şäheri-Türkmenabat şäherinde işläp başlan Makul Hyzmat Merkezi, şäheriň merkezi ýerleriniň birinde, “Gök bazary” diýlip tanalýan merkezi bazarynyň ýanynda ýerleşýän “Lezzet” söwda merkeziniň 3-nji gatynda hyzmat berýär. Makul Hyzmat Terjime Merkeziniň Türkmenabat ofisine, Makul Hyzmat Terjime merkeziniň baş direktorynyň orunbasary Maral Taňňyýewa ýolbaşçylyk edýär.
Daha fazla oku

13 minutda kuwwat

30, 2019 - 7:53 AM
Hytaýyň smratfon işläp çykarýan «Vivo» kompaniýasy «Super FlashCharge 120W» atly kuwwat tehnologiýasyny ― zarýad berijini öndürendigini habar berdi. Aýdylyşyna görä, bu enjam 4 müň mA-lik batareýa bary-ýogy 13 minutda doly zarýad berer.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *