Rus Duması Hazar Hukuki Statüsü Sözleşmesini onayladı

Rusya’nın Devlet Duması tarafından Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsüne Dair Sözleşme oy çokluğuyla onaylandı.  12 Ağustos 2018 tarihinde Kazakistan’ın Aktau kentinde imzalanan söz konusu resmi belge, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Rus Duması’na sunuldu.

Sözleşme, kıyı devletlerinin Hazar Denizi'nin suları, dipleri, toprak altıları, doğal kaynakları ve deniz üzerindeki hava sahası dahil, kullanımına ilişkin hak ve yükümlülüklerini tanımlar ve düzenler.

Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin'in belirttiği gibi, onaylama bölge ülkelerinin işbirliğini genişletecek. Volodin ayrıca, “Hazar Denizi, eşsiz bir ekolojik sistem olan önemli jeopolitik, ticari, ekonomik ve stratejik öneme sahip. Olağanüstü konumu ile Rusya, Azerbaycan, İran, Kazakistan ve Türkmenistan'ı birleştiriyor ”dedi.

Duma Başkanı, “Devlet Duma'nın bugün onayladığı Sözleşme, diplomasinin önemli bir başarısı haline geldi ve ülkelerimizin dostane ilişkilerinin bir onayı oldu” diye ifadeler kullandı.

Hazar bölgesindeki Hazar Denizi ülkelerinin yasal statülerinin düzenlenmesine ilişkin müzakereler yaklaşık 20 yıl sürdü. Bugüne kadar, Sözleşmenin onay süreci Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan tarafından çoktan tamamlanmıştır. İran'ın yakın zamanda belgenin onaylanmasına başlaması bekleniyor.

Sözleşme, tüm taraflarca onaylandıktan ve beş onay belgesinin tümüne tevdi edildikten sonra yürürlüğe girecektir.

Rastgele Haberler

Žurnalistler çaý başynda

Nisan 6, 2019 - 2:47 PM
Bütindünýä saglyk güni mynasybetli žurnalistleriň arasynda geçirilýän sport ýaryşlarynyň ahyrky gününde Aşgabat şäherindäki “Bagtyýarlyk” sport toplumynda çaý başyndaky söhbetdeşlikler boldy. Ol ýerde
Daha fazla oku

Hazar şehrine yeni belediye başkan yardımcısı

Ocak 3, 2019 - 9:28 PM
Türkmenistan’da belediyelere atamalar devam ediyor. Türkmenistan Devlet Başkanı dün Ahal eyalet belediye Başkan yardımcısı görevine daha önce Dışişleri Bakan yardımcısı görevini yürüten Serdar Berdimuhamedov’u atamıştı. Türkmen Liderinin bugünkü Kararı ile Balkan eyaletinin Hazar şehrinin
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *