Rusya ve Türkmenistan cruise gemi turunda anlaştı

Rus basınında yer alan haberlere göre, Rusya ve Türkmenistan, 2020’de Hazar Denizi’nde ortak gezi turları başlatmayı planlıyor. Konuyla ilgili açıklamayı, Astrahan Bölgesi Valisi İgor Babuşkin RİA Novisti ajansına yaptı.  Rus Valisi, ana rota da dahil olmak üzere Hazar Denizi boyunca Astrahan'dan Aktau, Türkmenbaşı, Bakü, Makhachkala limanları boyunca bir rota seçeneklerin geliştirildiğini kaydetti.

Rus vali, “Türkmenistan temsilcileriyle Avaza turizm bölgesini ve Türkmenbaşi limanını ziyaret etmeyi konuştum. Bir tur operatörünün Türkmen tarafından belirleneceği anlaşmasına varıldı. Hem İran'ın hem de Azerbaycan'ın bu fikrimizi ve seyir iletişimi ihtimalini destekleyeceğinden eminim” dedi.

Daha önce de belirtildiği gibi, Rusya 2020 yılına Hazar boyunca ilk gemi turlarını başlamayı planlamıştı. Büyük Peter Rus gemisi ile, Doğu Hazineleri adı altında bir tur yapılması öngörüldü. Gemi turu 11 gün 10 gece olarak programlandı. Geminin kalacağı rotalar şu şekilde; Bakü (Azerbaycan) - Bander-Enzali (İran) - Nouşehr (İran) - Türkmenbaşı (Türkmenistan) - Aktau (Kazakistan) - Astrahan - Mahaçkala / Derbent – Bakü.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *