Türkmenistan’da Türk teknolojili Un fabrikası açıldı

Ahal vilayetinin Ak Bugday ilçesinde Türkiye’den satın alınan donanım ve cihazlara donatılan modern bir un fabrikası hizmete açıldı. Açılış törenine, Ahal vilayet valisi Serdar Berdimuhamedov, yerli işadamları, valilik çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 28.yıldönümü arifesinde hizmete açılan bu un fabrikası, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye işadamı Yurtgeldi Şükürov tarafından inşa edildi. Türkmen basınına demeç veren yerli işadamı, devlet tarafından kendine tahsis edilen 3 hektar arazinin bir kısmına bu fabrikayı inşa ettirdiğini kaydetti.

Fabrikanın üretim bölümünün Türkiye’den getirilen teknoloji ile donatıldığını ifade etti. Bu teknoloji sayesinde buğday çeşitli bölümlerde işlenerek, hazır un haline dönüştürüldüğü ifade edildi. Fabrikanın kapasitesi her sene 93 bin ton un hazırlama kapasitesindedir. Gelecekte bu fabrikanın ikinci aşamasında ise ekmek üretiminin yapılması için yatırımlar yapılacak. Bu ünitede her sene 10 bin ton ekmek üretilmesi hedeflenmektedir.

Un üretim işletmesi, tahılların depolanması ve işlenmesi, yüksek kaliteli un üretimi için modern bir tesistir, gelişmiş ekipmanlarla donatılmıştır ve günde 300 ton un üretecek şekilde tasarlanmıştır. Üretim yüksek oranda otomatik bir değirmen, tahıl ve un için elevatörler içerir. Şirket atık olmayan bir üretim olarak faaliyet göstermektedir.

Konveyör otomatik olarak çalışır ve hazırlanan unu 50, 45, 25, 10, 5, 2 ve 1 kilogramı paketlere ve torbalara paketler.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *