Asya Kalkınma Bankası TAPİ projesine bağlılığını bildirdi

Asya Kalkınma Bankası (AKB) Türkmenistan Direktörü Chang Ching Yu, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğal gaz boru hattının inşasının Orta ve Güney Asya'daki istikrar ve refahın artmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Banka Temsilcisi, banka için bu ulusötesi doğalgaz boru hattı porjesinin bölgesel anlamda büyük önem taşıdığını kaydetti. Ayrıca, bölgesel işbirliğinin yeni bir seviyeye çıkaracağına ve Orta ve Güney Asya’da istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacağına emin olduğunu ifade etti.

2013-2016 yıllarında Asya Kalkınma Bankası teknik çalışma grubunun toplantılarını gerçekleştirdi ve TAPI yönlendirme komitesinin sekretaryasını yönetti. Katılımcı ülkelerin ulusal gaz şirketlerine danışmanlık yapan banka, Kasım 2014'teki TAPİ Pipeline Company Limited şirketinin tescil edilmesine yardımcı oldu. AKB yardımı ile Aralık 2015'te bir TAPİ hisse sözleşmesi ve Nisan 2016'da bir yatırım sözleşmesi imzalandı.

Asya Kalkınma Bankasının yeni direktörü, bankanın bugün bu önemli bölgesel girişimin ilerledilmesine bağlılığını sürdürdüğünü belirtti.

Asya Kalkınma Bankası tarafından 1 Ağustos tarihinde bankanın Türkmenistan Temsilcisi görevine atanan Chang Ching Yu, Türkmenistan'da banka projelerinin uygulanmasına öncülük edecek.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *