Ermenistan’ın İran üzerinden Türkmen gazına ilgisi

Rus ve Ermeni basınında yer alan habere göre, Ermenistan’ın Tahran Büyükelçisi Artaşes Tumanyan, Türkmenistan doğalgazını İran üzerinden takaslama olarak satın almayı önerdiklerini kaydetti.

Ermenistan’ın Bölgesel ve Avrasya Entegrasyonu Daimi Parlamento Komisyonu toplantısında konuşan Ermeni Büyükelçi, “Rus gazının tarifesi bizim için uygun. Her zaman uluslararası kabul görmüş fiyatların altında olmuştur. İran gazının nakit ödemesi durumunda, en iyi koşullar bize asla teklif edilmedi.”dedi.

Büyükelçi Türkmenistan gazını takaslama olarak alma fikrinin olduğunu belirterek, Türkmenistan’ın doğalgazını İran’in Mazenderan eyaletine gönderebileceğini, Ermenistan’ın ise sınırda İran gazını alabileceğini ifade etti. 

Ermeni Büyükelçi, “Böyle bir değişim programı, gaz piyasasında “kıskançlığa” neden olmadan gaz ithal etmemize olanak sağlayacaktır.” diye ifadeler kullandı.

Bu arada, Ermenistan’ın uzun zamandan beri İran’la bir enerji değişim programı uygulamaktadır. Bir takas anlaşmasının bir parçası olarak İran, 3 kWh elektrik karşılığında Ermenistan’a 1 metreküp doğalgaz veriyor.

İran-Ermenistan doğal gaz boru hattının kapasitesi yıllık yaklaşık 2,2 milyar metreküptür. Ermenistan, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Rusya doğalgazını sınırdan bin metreküp başına 165 dolar satın almaktadır.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *