Türkmenistan’da yaklaşan BDT Zirveleri

Bu sene başından bu yana Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) örgütü başkanlığını yürüten Türkmenistan, önümüzdeki dönemde bir dizi üst düzey toplantılara ev sahipliği yapacak. Özellikle, 11 Ekim tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan BDT Devlet Başkanları Zirvesi çok önemli. Çünkü bu zirve, Rusya başta olmak üzere Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve Moldova gibi ülkelerin cumhurbaşkanlarını bir araya getirecek.

Bunun yanı sıra 13 Eylül tarihinde Aşkabat’ta Bağımsız Devletler Topluluğu Ekonomik Konseyi toplantısının yapılması planlanmaktadır. Ayrıca, 10 Ekim tarihinde Devlet Başkanları zirvesi öncesinde ise BDT Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştirilecek.

Önümüzdeki dönemde Aşkabat’ta yapılması planlanan bu önemli zirveler, Dışişleri Bakanlığı’nda ele alındı. BDT Genel Sekreteri ve İcra Komitesi Başkan Yardımcısı V. Guminski başkanlığındaki bir heyetle görüşme yapıldı.

BDT Yürütme Komitesi temsilcileri, Türkmenistan’ın bölgede istikrarlılık, ekonomik büyüme ve entegrasyonun sürdürülmesine yönelik çabalarına övgüde bulundular; bunun net bir örneği, bu yıl Ağustos ayında Türkmenbaşı kentinde ilk Hazar Ekonomi Forumu’nun yapılması olduğunu belirttiler.

Ayrıca, önümüzdeki günlerde yapılacak zirveler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *