Türkmenistan’da yaklaşan BDT Zirveleri

Bu sene başından bu yana Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) örgütü başkanlığını yürüten Türkmenistan, önümüzdeki dönemde bir dizi üst düzey toplantılara ev sahipliği yapacak. Özellikle, 11 Ekim tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan BDT Devlet Başkanları Zirvesi çok önemli. Çünkü bu zirve, Rusya başta olmak üzere Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve Moldova gibi ülkelerin cumhurbaşkanlarını bir araya getirecek.

Bunun yanı sıra 13 Eylül tarihinde Aşkabat’ta Bağımsız Devletler Topluluğu Ekonomik Konseyi toplantısının yapılması planlanmaktadır. Ayrıca, 10 Ekim tarihinde Devlet Başkanları zirvesi öncesinde ise BDT Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştirilecek.

Önümüzdeki dönemde Aşkabat’ta yapılması planlanan bu önemli zirveler, Dışişleri Bakanlığı’nda ele alındı. BDT Genel Sekreteri ve İcra Komitesi Başkan Yardımcısı V. Guminski başkanlığındaki bir heyetle görüşme yapıldı.

BDT Yürütme Komitesi temsilcileri, Türkmenistan’ın bölgede istikrarlılık, ekonomik büyüme ve entegrasyonun sürdürülmesine yönelik çabalarına övgüde bulundular; bunun net bir örneği, bu yıl Ağustos ayında Türkmenbaşı kentinde ilk Hazar Ekonomi Forumu’nun yapılması olduğunu belirttiler.

Ayrıca, önümüzdeki günlerde yapılacak zirveler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Rastgele Haberler

Özbekistan Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ı ziyaret edecek

Ağustos 19, 2019 - 6:37 PM
Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un Aşkabat’taki görüşmesinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in Türkmenistan ziyareti ve ülkeler arasında uçak seferlerinin tekrardan başlatılması konuları görüşüldü.
Daha fazla oku

Öýsüz haýwanlara kömek edeliň!

Şubat 20, 2019 - 9:41 PM
«Rysgal», Paýdarlar täjirçilik banky weterinariýa hassahanasynyň gurluşygyna maddy haýyr-sahawat goldawyny bermek isleýänler üçin ýörite 23205934173865610135000 belgili hasaplaşyk hasabyny
Daha fazla oku

Türkmenistan, Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi toplantısında

Şubat 20, 2019 - 9:49 PM
Türkmenistan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi Bakanlar toplantısına katıldı. Toplantıya, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katıldı. Etkinlikte Güney Gaz Koridoruna katılan ülkelerin enerji bakanları ve Avrupa Bütçe ve İnsan Kaynakları Komiseri, Danışma Kurulu'nun eş başkanı Günther Oettinger gibi çeşitli yapıların temsilcileri de yer aldı.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *