Türkmen Lider, Kırgızistan’ı ziyaret edecek

Kırgızistan basınında yer alan habere göre, Kırgızistan Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Nuran Niyazaliyev, Türkmenistan’ın Bişkek Büyükelçi Şadurdı Meredov ile görüştü.

Görüşmede, taraflar Türkmen-Kırgız işbirliğini ele aldı, özellikle bölgesel ve uluslararası örgütler nezdindeki münasebetleri değerlendirdiler.

Kırgız Bakan Yardımcısı, Türkmenistan’da Ekim ayında yapılacak BDT Devlet Başkanları Zirvesi’ne ve Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kırgızistan’a iade ziyaretine yüksek derece hazırlık yapılmasının önemli olduğunu belirtti.

Görüşmede, ayrıca Türkmenistan-Kırgızistan Hükümetlerarası Ekonomik, Ticari, Bilim ve Teknik İşbirliği Komisyonu’nun 4.olağan toplantısının yapılmasına yönelik konularda görüş alışverişinde bulundu.

Türkmenistan Devlet Başkanı en son Kırgızistan’ı Ağustos 2015’de ziyaret etmişti.

Rastgele Haberler

Türkmenistan ile Euronews arasında işbirliği

Ocak 22, 2020 - 5:06 PM
Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa'nın çok dilli haber kanalı Euronews ile işbirliği konuları görüşüldü. Euronews Haber Kanalı İcra Komitesi Üyesi ve İş Geliştirme İcra Kurulu Başkanı Roland Nikolaou ile yapılan görüşmede,
Daha fazla oku

Türkmen Lider, video-konferanslı çalışma toplantısı gerçekleştirdi

Ocak 14, 2020 - 6:48 PM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, vilayet valileri ve Aşkabat Belediye Başkanı’nın katılımıyla video-konferans eşliğinde çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Tolantıda, ülkenin sosyo-ekonomik kalkınması, mevsimlik tarım işlerinin ilerlemesi konuları görüşüldü.
Daha fazla oku

Türkmenistan’da renkli cam üretimi

Ocak 10, 2020 - 10:39 AM
Şubat 2018 senesinde Ahal vilayetinde hizmete açılan Türkmenistan Sanayi ve Haberleşme Bakanlığı Türkmensanayi Ajansı’na bağlı Türkmen Cam Ürünleri Fabrikasında renkli cam üretimine başlandı. Mavi ve yeşil boyalı cam (yaklaşık yarım milyon metrekare) üretimi gerçekleştirildi. Tekrarlanan işlemde ve uzun süreli kullanımda renk değişmediği görülmüştür.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *