Türkmenistan’da yeni Ticaret Bakanı atandı

Türkmenistan’da Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı’nda değişiklik yapıldı. Devlet Başkanı’nın imzaladığı karar sonucunda Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı görevinde bulunan Amandurdı İşanov, görevindeki eksiklikler dolayısıyla görevden alındı.

Türkmenistan’ın yeni Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı görevine, daha önce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olan Orazmurat Gurbannazarov atandı. Orazmurat Gurbannazarov aynı zamanda, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı görevinden alındı.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı görevine ise bu kurumun başkan yardımcısı olan Dövletgeldi Recepov atandı.

Yeni Ticaret Bakanı Orazmurat Gurbannazarov 2009 yılından bu yana devlet kademesinde önemli görevlerde bulundu. Yüksek Kontrol Kurumu Başkanı, Tarım Bakanı, Türkmenistan’ın Birleşik Arap Emirlikleri nezdindeki Büyükelçisi, Gıda Sanayi Birliği Başkanı görevlerinde bulunan Ticaret Bakanı Gurbannazarov, 2011 ve 2017 yıllarında Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı görevinde de bulundu.

Yeni Bakan en son Nisan 2018 senesinde Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevine atanmıştı.

Rastgele Haberler

Türkmenistan’da üniversitelere başvurular başladı

Temmuz 10, 2019 - 9:45 AM
Türkmenistan’da yüksek ve orta meslek yüksekokullarına başvuru belgelerin kabulü başlamıştır. Türkmen Devlet Haber Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu sene eğitim döneminde yüksek eğitim kurumlarına 12 bin 242 öğrenci alınacak. Bu rakam geçen yıla göre 3 bin 392 bin öğrenci fazla. Aynı zamanda üniversitelere ücretli olarak okumak isteyenler için 8 bin 54 kişilik kontenjan ayrıldı.
Daha fazla oku

Iň uzyn şahly öküz

26, 2019 - 3:31 AM
ABŞ-da Longhorn görnüşli öküz Ýer ýüzündäki iň uzyn şahly öküz hökmünde Ginnesiň rekordlar kitabyna girizildi. «Ponço Wia» lakamly öküz Alabama ştatynyň Kusa okrugyndaky fermada idedilýär.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *