BM Koordinatörü ile Görüşme

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Birleşmiş Milletler Türkmenistan Daimi Koordinatörü Elena Panova ile görüştü.

Görüşmede, Türkmenistan’ın BM Genel Kurulu’nun 74.oturumunda ileri süreceği bir dizi inisiyatiflerin ve önerilerin uygulanması konusu ele alındı.

Türkmenistan’ın tarafsızlık potansiyelin geniş bir şekilde kullanılması ve bu bağlamda uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi, bu çerçevede Aralık 2020 yılında Türkmenistan’ın uluslararası toplum tarafından onaylanan daimi tarafsızlık statüsünün 25.yıldönümü dolayısıyla Uluslararası Barış, Güvenlik ve Kalkınma Konferansı’nın organize edilmesi gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca, 2021 yılının BM tarafından Uluslararası Barış ve Güven Yılı olarak ilan edilmesine yönelik konuda bilgi teatisinde bulunuldu.

BM Koordinatörü, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin küresel düzeyde uygulanması çerçevesinde Birleşmiş Milletler Kalkınma İçin Finans Konferansı ve Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma Bakanları Konferansı'nın düzenlenmesi gerekliliği konusunda Türkmenistan önerilerinin önemine değindi.

Ayrıca, enerji güvenliği ve sürdürülebilir taşımacılık konusundaki uluslararası işbirliğini genişletmek için birlikte çalışmaya devam etmenin odağı oldu.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *