BM Koordinatörü ile Görüşme

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Birleşmiş Milletler Türkmenistan Daimi Koordinatörü Elena Panova ile görüştü.

Görüşmede, Türkmenistan’ın BM Genel Kurulu’nun 74.oturumunda ileri süreceği bir dizi inisiyatiflerin ve önerilerin uygulanması konusu ele alındı.

Türkmenistan’ın tarafsızlık potansiyelin geniş bir şekilde kullanılması ve bu bağlamda uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi, bu çerçevede Aralık 2020 yılında Türkmenistan’ın uluslararası toplum tarafından onaylanan daimi tarafsızlık statüsünün 25.yıldönümü dolayısıyla Uluslararası Barış, Güvenlik ve Kalkınma Konferansı’nın organize edilmesi gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca, 2021 yılının BM tarafından Uluslararası Barış ve Güven Yılı olarak ilan edilmesine yönelik konuda bilgi teatisinde bulunuldu.

BM Koordinatörü, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin küresel düzeyde uygulanması çerçevesinde Birleşmiş Milletler Kalkınma İçin Finans Konferansı ve Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma Bakanları Konferansı'nın düzenlenmesi gerekliliği konusunda Türkmenistan önerilerinin önemine değindi.

Ayrıca, enerji güvenliği ve sürdürülebilir taşımacılık konusundaki uluslararası işbirliğini genişletmek için birlikte çalışmaya devam etmenin odağı oldu.

Rastgele Haberler

Türkmenistan, Hemtextile 2020 Tekstil Fuarı’na katıldı

Ocak 9, 2020 - 7:27 PM
Türkmenistan, almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen 2020 yılının ilk fuar organizasyonunu ev tekstili sektörünün kalbinin attığı Heimtextil Fuarı'na katıldı. Türkmenistan bu fuarda Tekstil Sanayi Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası ve özel sektör şirketleri ile temsil edildi.
Daha fazla oku

Dılı bolmaýan Laldyr, emma Lalyň hem Dılı Bardyr

Ocak 10, 2020 - 2:17 AM
Dilsiz hiç zat ýokdur. Durmuş, ýaşaýyş diliň esasynda gurlandyr. Ylymy-da, medeniyeti-de, sungaty-da dilsiz göz öňüne getirip bolmaýar. Dil bilen baglanyşygy, gatnaşygy bolmaýan ylym-da ýokdur. Galyberse-de, dilimiz bütin ylymlar bilen özara arabaglanyşykdadyr. Matematikaçylar özüniň dilini güýjini simwollardan, sifrlerden,
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *