Türkmenistan, ILO Üçlü İstişare Sözleşmesini onayladı

Türkmenistan Uluslararası Çalışma Örgütü Üçlü Danışma Sözleşmesini onayladı. Bu konuyla bilgiyi Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörü Guy Ryder açıkladı.

Guy Ryder açıklamasında Büyükelçi Atageldi Haljanov'u 144 sayılı İLO Sözleşmesinin Türkmenistan tarafından onaylanmasıyla üçlü istişarelerde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Türkmen Dışişleri Bakanlığı tarafından da yapılan açıklamaya göre, İLO listesindeki Sözleşme 144 olarak da bilinen Uluslararası Çalışma Standartlarının Uygulanmasının Desteklenmesine İlişkin Üçlü Danışma Sözleşmesi, 1976'da Cenevre'de kabul edildi ve 16 Mayıs 1978'de yürürlüğe girdi.

Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörü Guy Ryder hükümetler, işverenler ve işçiler arasındaki diyalog, düzgün bir çalışma ile bir gelecek inşa etmek için hayati öneme sahip olduğunu ifade etti.

144 Sayılı Sözleşmenin onaylanması ve uygulanması, hükümetlere, işverenlere ve işçi örgütlerine uluslararası çalışma standartları konusunda danışma için bir platform sağlar.

 Üçlü Danışma Sözleşmesi, daha önce Türkmenistan tarafından onaylanan ve 9 Eylül 2020'de yürürlüğe giren ILO No. 9 Sözleşmesi ile uyumludur.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *