Aşkabat’ta yeni otel inşa edilecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valilerinin katılımıyla video-konferans eşliğinde çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, ülkenin sosyo-ekonomik gelişme stratejisinin uygulanması, yaklaşmakta olan önemli tarihler için hazırlık ve kentsel gelişim programının uygulanması konular değerlendirildi.

İlk olarak Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev, Aşkabat’taki çalışmalar ve Bağımsızlık Bayramı’nın 28.yıldönümü hazırlıkları hakkında bilgilendirdi. Ayrıca, Belediye Başkanı Türkmenistan’ın Bağımsızlığı’nın 30.yıldönümü için hizmete açılması planlanan tesisler hakkında bilgi verdi.

Türkmen Lider, Aşkabat’ın merkezinde yer alan Nusay otelinin isminin değiştirilmesi konusuna değindi. Devlet Başkanı, dünya tarihinde iz bırakan, Parfiya devletinin başkenti Nisa’nın onuruna yeni bir lüks otel kompleksi inşa edilmesi gerektiğini belirtti. Yeni otelin mimari gelenekleri ve dekor özellikleri, ulusal mimarinin en iyi geleneklerinin yansıtılması gerektiğini ifade etti.

Yeni inşa edilecek otelin isminin Nusay olmasının daha anlamlı olacağını ifade etti.

Ardından Türkmen Lider, vilayet valilerinin raporlarını dinledi. İlk olarak Ahal vilayeti valisi Serdar Berdimuhamedov, ardından Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valileri mevsimlik tarım çalışmaları, kışlık buğday ekimi, pamuk hasat dönemi ve kendi bölgelerinde inşaat projeleri hakkında bilgilendirdi.

Türkmen Lider, Bağımsızlık Bayramı’na güzle bir şekilde hazırlıkların yapılması, bayram dolayısıyla hizmete açılacak tesislerin açılış törenlerini üst düzeyde yapılmasını istedi.

Pamuk hasat dönemine değinen Türkmen Lider, pamuğun Türkmen halkının ulusal serveti olduğunu belirtti. Bu nedenle, pamuk biçerdöverlerin ve diğer tarım makinelerinin kesintisiz çalışmasının yanı sıra pamuk mahsulün zamanında toplanması ve depolarda muhafaza altına alınması önemine değindi.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *