Türkmenistan, Çin’le birlikte bilgisayar üretiyor

Türkmenistan, ileri teknoloji alanında büyümek için büyük bir çaba göstermektedir. Ülkede her alanda son teknolojilerin kullanılması amacıyla 2019-2015 dijital ekonomi dönemi başlatıldı. Bu bağlamda, bütün sektörlerde teknolojik gelişmelerin yaşanması öngörülmektedir.

Türkmenistan Ticaret ve Dış ekonomik İlişkiler Bakanlığı bünyesinde Ekim 2018’de kurulan Agzybirlik Tilsimat şirketi, Çin Hengsheng Lianhua Investment Management Co. Ltd. ve Tongfang Hongkong Limited şirketleriyle birlikte Türkmenistan’da bilgisayar teknolojisi  ortak üretimini yapmaktadır.

Bugünkü günde Agzybirlik Tilsimat şirketi, Türkmenistan’da dijital ekonomi konseptinin başarılı uygulanması için iç pazarına bilgisayar donanım ve yazılımları temin etmektedir.

Bu sene Türkmen şirketi tarafından birinci sınıfa giden öğrenciler için 80 bin bilgisayar üretildi. Cihaz bir netbook şeklinde yapılmış ve ilkokul programını eğlenceli bir şekilde inceleme fırsatı sunuyor.

Ayrıca, Agzybirlik Tilsimat’ın ürün listesinde monoblok, kişisel bilgisayar, netbook, dizüstü bilgisayar, ultrabook, tablet bulunmaktadır.

 Intel, Microsoft, Ititda gibi önde gelen bilgisayar şirketleri ile işbirliği yapan Türkmen şirketi, bilgisayar donanımlarını rekabetçi fiyatlarla sunabilme kapasitesine sahiptir.

Türkmen şirketi, sadece iç piyasayı değil aynı zamanda yurtdışına da bilgisayar cihazlarının ihracatını yapmayı planlamaktadır.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *