Türkmenistan, Çin’le birlikte bilgisayar üretiyor

Türkmenistan, ileri teknoloji alanında büyümek için büyük bir çaba göstermektedir. Ülkede her alanda son teknolojilerin kullanılması amacıyla 2019-2015 dijital ekonomi dönemi başlatıldı. Bu bağlamda, bütün sektörlerde teknolojik gelişmelerin yaşanması öngörülmektedir.

Türkmenistan Ticaret ve Dış ekonomik İlişkiler Bakanlığı bünyesinde Ekim 2018’de kurulan Agzybirlik Tilsimat şirketi, Çin Hengsheng Lianhua Investment Management Co. Ltd. ve Tongfang Hongkong Limited şirketleriyle birlikte Türkmenistan’da bilgisayar teknolojisi  ortak üretimini yapmaktadır.

Bugünkü günde Agzybirlik Tilsimat şirketi, Türkmenistan’da dijital ekonomi konseptinin başarılı uygulanması için iç pazarına bilgisayar donanım ve yazılımları temin etmektedir.

Bu sene Türkmen şirketi tarafından birinci sınıfa giden öğrenciler için 80 bin bilgisayar üretildi. Cihaz bir netbook şeklinde yapılmış ve ilkokul programını eğlenceli bir şekilde inceleme fırsatı sunuyor.

Ayrıca, Agzybirlik Tilsimat’ın ürün listesinde monoblok, kişisel bilgisayar, netbook, dizüstü bilgisayar, ultrabook, tablet bulunmaktadır.

 Intel, Microsoft, Ititda gibi önde gelen bilgisayar şirketleri ile işbirliği yapan Türkmen şirketi, bilgisayar donanımlarını rekabetçi fiyatlarla sunabilme kapasitesine sahiptir.

Türkmen şirketi, sadece iç piyasayı değil aynı zamanda yurtdışına da bilgisayar cihazlarının ihracatını yapmayı planlamaktadır.

Rastgele Haberler

Проект нового сверхзвукового пассажирского лайнера

Şubat 26, 2019 - 9:34 PM
Американская компания Spirit Aerosystems по договору со стартапом Aerion начала эскизное проектирование фюзеляжа для нового сверхзвуковой пассажирского самолета. Речь идет о самолете AS2, который разрабатывается с 2014 года. Это проект стартап-компании Aerion. Разработку же фюзеляжа будущего лайнера Aerion заказала у
Daha fazla oku

Erdoğan ve dünya liderleri, Türkmen Lideri’ni doğum gününü kutladı

29, 2019 - 11:37 AM
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov bugün 62’nci doğum gününü kutlamaktadır. Bununla ilgili dünya liderlerinden tebrik mesajları gelmektedir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve çok sayıda lider, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın doğum gününü kutladı. Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirzizoyev, Türkmen mevkidaşınının doğum gününü hem telefonla arayarak hem de
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *